Dy policë të suspenduar pas rastit të djeshëm ku zyrtar policor rrahin disa romë

Të dy zyrtarët e policisë nga Manastiri morën pezullim nga puna pasi një video u shpërnda dje në rrjetet sociale, e cila tregon njërin prej tyre duke rrahur disa romë nga Manastiri. Polici që rrahu gjithashtu mori kallëzime penale, njoftoi sot në një konferencë për shtyp Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski transmeton 24 lajme.

Menjëherë pasi video ishte postuar në Facebook, u postua një video e pretenduar e bërë në Shkup, ku shiheshin oficerë të policisë duke rrahur një burrë të paidentifikuar. Nuk ka asnjë konfirmim nga Ministria e Brendshme për ngjarjen, si dhe kur është bërë kjo video.

Pas publikimit të të dy videove, publiku po zien. Reagimet po vijnë nga të gjitha anët. Sot, Kryeministri Zoran Zaev dënoi sjelljen joprofesionale të policëve të Manastirit.

Sektori joqeveritar gjithashtu reagoi menjëherë. Komiteti i Helsinkit shprehu shqetësim në lidhje me shpeshtësinë e brutalitetit të policisë ndaj qytetarëve Romë. Ata kujtojnë se ky incident në Manastir ndodh vetëm tre muaj pas brutalitetit të policisë ndaj të pastrehëve që jetojnë nën stacionin e trenit në Shkup.

“Videoja e brutalitetit të policisë ndaj një anëtari të komunitetit Rom, e cila është përhapur në rrjetet sociale dhe media, tregon se trajtimi joprofesional, brutaliteti policor dhe arbitrariteti në marrëdhëniet me romët dhe kategoritë e tjera të qytetarëve të varfër dhe të margjinalizuar vazhdojnë të jenë një praktikë e zakonshme policore. “Romët në vend përballen me diskriminim sistematik në baza ditore në pothuajse të gjitha sferat e shoqërisë,” tha Komiteti i Helsinkit.

“Këto raste flasin për ekzistencën e paragjykimeve raciste dhe konfirmojnë sjelljen arbitrare, joprofesionale dhe të paligjshme të policëve. “Ne kërkojmë ndryshime në Ligjin për Policinë dhe Rregulloren mbi mënyrën e kryerjes së punës policore.”

Shoqata e Qytetarëve “Avaja”, e cila ishte e para që publikoi videon, organizoi një video në të cilën dëshmuan Romët të cilët ishin rrahur nga oficerët e policisë në Manastir.

Sipas tyre, incidenti ndodhi të martën, 22 shtator, kur ata u dehën dhe pësuan një aksident automobilistik dhe goditën një mur betoni. Aty pranë ishin policët e trafikut, të cilët pa ndonjë arsye i nxorën nga makina dhe filluan t’i rrahin brutalisht. Për më tepër, ata u mbajtën në stacionin policor deri në orën 5 të mëngjesit, të fyer dhe të ngacmuar me shprehje të ndryshme të papërshtatshme.

Sipas të dhënave të Avokatit të Popullit në vitin 2019, ky institucion hapi tre raste të brutalitetit policor dhe në vitin 2020, tre muaj para lindjes së vitit, u hapën 15 raste të tilla. Organizata joqeveritare “Avaja” njoftoi një protestë kundër brutalitetit të policisë ndaj romëve në Manastir nesër në mesditë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *