Studentët Kosovar vizë amerikane mund të marrin jo me gjatë se dy vjet

Jo liberalizim siç u tha, por sot u lëshua njoftimi nga Departamenti Amerikan për Siguri kombtare se është vendosur kufizim i kohës për të cilën mund të aplikojnë studentët nga Kosova për vizë Amerikane shkruan Mimoza Kusari.

Në këtë njoftim u bë e ditur se studentët nga shtetet në listat e bashkangjitura do të mund të marrin vizë jo më gjatë se 2 vite për studim në SHBA.
Kosova është në mesin e shteteve nga Afrika dhe Azia e cila është vlerësuar se shtetasit e saj e tejkalojnë kohën e qëndrimit të tyre përtej afatit të vizës valide në SHBA. Andaj Administrata e Presidentit Trump që nga viti i kaluar ka filluar përgaditjen e një kufizimi më të ashpër për këto shtete.
Njoftimi zyrtat u publikua sot, ndërsa duket se ka qenë i përgaditur para 4 Shtatorit, por ja që delegacioni i Kosovës në SHBA “nuk ka pasë mundësi” ta adresojë si duhet se ishin duke e nënshkru Ujmanin dhe mini Schengenin.
Por nuk lidhje, janë mësuar Kosovarët me apliku dhe ri-apliku për viza, me rëndësi fotot e mira i kemi.

Normalizim se jo mahi shkruan Kusari.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

81 thoughts on “Studentët Kosovar vizë amerikane mund të marrin jo me gjatë se dy vjet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *