Tekstet shkollore me përmbajtje fyese dhe tendencioze, edhe gjatë këtij vit të ri shkollor

Nxënësit do të nisin një vit të ri shkollor, por do të mësojnë nga të njëjtat libra me gabime gjuhësore dhe shtrembërime të fakteve historike apo gjeografike nga të cilat kanë mësuar edhe gjeneratat e para tyre. Premtime se ato do të mënjanoheshin kanë bërë shumë ministra. Të njëjtin e bëri një ditë më para edhe ministrja Mila Carovska, e cila tha se do të punojnë maksimalisht në këtë drejtim. Megjithatë, profesori Avzi Mustafa, thotë se librat në vëllimin e të cilave janë hasur më shumë se 30% gabime, duhet të ribotohen dhe jo vetëm të korrigjohen pjesërisht. Sipas tij, për mënjanimin e të gjitha gabimeve në tekstet shkollore do të nevojiteshin së paku dy vjet, nëse ministria do të fillonte që sot të punojë në këtë drejtim.

Edhe sikur të nisin sot të ndryshojnë tekstet, edhe të përmirësojnë ato gabime që duken se janë të mëdha, përsëri do ju duhen se paku dy vjet, që të mund të eliminohen të gjitha ato gabime, qoftë përmbajtjesore, apo gjuhësore. Unë mendoj se kjo do të vazhdojë me gjenerata të tëra për arsye se, përderisa nuk ndryshohen planet dhe programet mësimore, ku do të vijnë risitë e kohës, që ne t’i edukojmë fëmijët tanë me njohuri dhe dituri shkencore, dhe nuk janë fyese dhe që nuk ngjallin emocione të ndryshme, unë besoj se deri sa ato nuk ndryshon nuk do të ketë asgjë në këtë gjendje. Kur formohen komisionet zgjatet puna – tha Avzi Mustafa, profesor.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

10 thoughts on “Tekstet shkollore me përmbajtje fyese dhe tendencioze, edhe gjatë këtij vit të ri shkollor

 • 09/05/2021 at 14:56
  Permalink

  I have been browsing on-line greater than three hours nowadays,
  but I by no means found any fascinating article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion,
  if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the internet will probably be much more helpful than ever before.

  Reply
 • 09/02/2021 at 20:53
  Permalink

  Fastidious answers in return of this issue with genuine arguments and explaining everything on the topic of that.

  Reply
 • 08/31/2021 at 20:12
  Permalink

  Somebody necessarily assist to make severely articles I might state.
  This is the first time I frequented your
  web page and to this point? I surprised with the analysis
  you made to make this actual submit incredible.

  Fantastic activity!

  Reply
 • 08/28/2021 at 15:33
  Permalink

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this
  matter to be actually something which I think I would never
  understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *