Mësimi online nuk do të nisë në shumë shkolla, shkak mungesa e pajisjeve

Vitin e ri shkollor me mësim nga distanca nuk do e nisin të gjithë nxënësit dhe mësimdhënësit. Për shkak të gjendjes jo të mirë ekonomike, shumë familje nuk do të kenë mundësi që për fëmijët e tyre të sigurojnë kompjuter, laptop ose smarfon. Me këtë problematikë do të përballen edhe mësimdhënësit. Në shkollën fillore “Kultura” të fshatit Mateç të komunës së Likovës mbi 70 % e mësimdhënësve dhe nxënësve do të mbeten jashtë platformës kombëtare.

“Viti i ri shkollor, shkollën tonë e gjen me këto vështirësi: mungesa e pajisjeve kompjuterike, sinjali i dobët i internetit, gjithashtu vlen të përmendet edhe disa vështirësi lidhur me përdorimin e platformës nacional online. Kemi mungesë të pajisjeve kompjuterike të arsimtarët ku mbi 70 % e arsimtarëve nuk kanë kompjuter nëpër klasa për të realizuar mësimin online. Normalisht edhe te nxënësit, shumica e nxënësve nuk kanë, sidomos kjo është e përfshirë më shumë te nxënësit me raste sociale”, u shpreh Fisnik Arfi, SHFK “Kultura” fsh.Mateç.

Sipas Arifit, në shkollën në fjalë mësojnë mbi 500 nxënës, ndërsa një numër i lartë i familjeve të tyre janë me gjendje jo të mirë ekonomike.

“Ne si shkollë, duke filluar nga drejtori, arsimtarët dhe nxënësit kemi kërkesë deri te Ministria e Arsimit dhe Shkencës që arsimtarët dhe nxënësit të furnizohen me laptop, kompjuter ose tabletë të cilët do të na ndihmojnë për realizimin e mësimit online, ndryshe do të hasim në shumë vështirësi”, Fisnik Arfi, SHFK “Kultura” fsh.Mateç.

Ministria e Arsimit ka bërë të ditur se më 1 Tetor, vitin e ri shkollor më mësim nga distanca nuk do ta fillojnë 40 mijë fëmijë. Për të njëjtit mësimi do të sigurohet nga Televizioni kombëtar dhe duke ua dërguar materialet në shtëpi. Sipas dikasterit të Arsimit, periudha vijuese është shumë e shkurtër që fëmijëve në fjalë tu sigurohet zgjidhje për mësim online. als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Mësimi online nuk do të nisë në shumë shkolla, shkak mungesa e pajisjeve

 • 07/05/2021 at 18:39
  Permalink

  It’s hard to find experienced people on this
  topic, but you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

  Reply
 • 05/08/2021 at 12:00
  Permalink

  I like the helpful information you provide for your articles.

  I will bookmark your blog and check once more right here
  frequently. I’m slightly sure I will be informed
  lots of new stuff right right here! Best of luck for the following!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *