OBSH paralajmëron: 2 milion vdekje nga COVID-19 para se vaksina të jetë gati

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se numri global i të vdekurve nga COVID-19 mund të dyfishojë në dy milion para se një vaksinë e suksesshme të përdoret gjerësisht – dhe mund të jetë edhe më e lartë pa veprime të bashkërenduara për të frenuar pandemin.

“Në qoftë se nuk i bëjmë të gjitha, (dy milion vdekje)… nuk është vetëm e imagjinueshme, por fatkeqësisht shumë e mundshme,” tha Mike Ryan, kreu i programit të emergjencave të agjencisë së KB, të premten transmeton aljezeera.

Numri i vdekjeve të konfirmuara rreth nëntë muaj që nga zbulimi i koronavirusit të ri në Kinë është aktualisht në 988.965. Në përgjithësi, më shumë se 32.5 milion infeksione janë regjistruar, ndërsa gati 22.5 milion njerëz janë shëruar.

“Një milion është një numër i tmerrshëm dhe duhet të reflektojmë para se të fillojmë të shqyrtojmë një milion të dytë”, u tha Ryan gazetarëve kur u pyet se sa i lartë mund të shkonte numri i të vdekurve. “A jemi të përgatitur në mënyrë kolektive për të bërë atë që duhet për të shmangur atë numër? “Nëse nuk i bëjmë ato veprime … po, do ta shikojmë atë numër dhe fatkeqësisht shumë më të lartë.”

Me pandeminë që nuk tregon shenja ngadalësimi, Ryan tha “ne nuk jemi jashtë pyjeve askund” dhe theksoi që të rinjtë nuk duhet të fajësohen për një rritje të fundit të infeksioneve pas lehtësimit të kufizimeve dhe bllokimeve në të gjithë botën.

Përkundrazi, tubimet në ambiente të mbyllura të njerëzve të të gjitha moshave po nxisnin rritjen në rast, tha ai.

Paralajmërimi i OBSH-së erdhi ndërsa rastet në Shtetet e Bashkuara, kombi më i goditur në botë, kaluan kufirin e shtatë milionëve – më shumë se një e pesta e totalit global, megjithëse përbënte vetëm katër përqind të popullsisë botërore.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “OBSH paralajmëron: 2 milion vdekje nga COVID-19 para se vaksina të jetë gati

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *