Paketa e katërt ekonomike antikrizë gati – Nesër seancë e jashtëzakonshme qeveritare

Qeveria ka paraparë nesër të votoj paketën e katërt të masave ekonomike me vlerë 350 milion euro. Paketa është gjithëpërfshirëse dhe përfshin kompani që kanë nevojë për mbështetje për mbijetesën e tyre në kohë krize, mbajtjes së vendeve të punës dhe përfshin ndihmë për sektorët dhe kategoritë më të prekura të qytetarëve, tha në një deklaratë për TV 24 nënkryetari i qeveria Fatmir Bytiqi.

Me masat e reja, do të ketë përsëri kartela pagese, do të përfshihen pensionistë me pensionet më të ulëta, do të ketë kredi të lira për kompanitë por edhe garanci shtetërore, përjashtime nga taksat dhe subvencione të pagave për punonjësit e ndërmarrjeve që preken më shumë nga kriza.

E gjithë paketa iu prezantua si biznesit ashtu edhe shkencës – në Këshillin Ekonomik dhe Social. Disa nga përfaqësuesit e sektorit privat njoftuan se ishin në konsultime dhe i mirëpritën masat. Sidoqoftë, opozita pohon se paketa e katërt e masave, e cila është miratuar tre muaj pas zgjedhjeve, është e vonuar.

264 milion euro nga paketa e re financiare do të sigurohen si fonde të drejtpërdrejta nga buxheti, ndërsa 85 milion janë përmes linjave të kreditit. Përmes masave të deritanishme për t’u marrë me krizën – disa nga qytetarët morën ndihmë të drejtpërdrejtë financiare përmes kartave, në atë grup ishin nxënës të shkollave të mesme, ndërmarrjet e rrezikuara morën subvencione dhe kishin të drejtë për kredi të përballueshme. Në paketën e re – biznesi kërkoi përfshirje duke specifikuar me saktësi masat për sektorin privat.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Paketa e katërt ekonomike antikrizë gati – Nesër seancë e jashtëzakonshme qeveritare

 • 04/25/2021 at 02:06
  Permalink

  I am regular visitor, how are you everybody? This piece
  of writing posted at this web page is genuinely nice.

  Reply
 • 04/24/2021 at 03:54
  Permalink

  What i don’t realize is if truth be told how you’re now not really a lot more smartly-appreciated than you may be right
  now. You’re so intelligent. You already know therefore considerably in relation to this
  matter, produced me in my opinion consider it
  from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except it’s something to do with Girl
  gaga! Your individual stuffs excellent. Always deal with it up!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *