Paralajmëron eksperti i OBSH-së: Evropa ka ‘shumë punë për të bërë’ për të parandaluar transmetimin COVID-19

Evropa ka “shumë punë për të bërë tani” për të ulur rastet në rritje të COVID-19, tha një ekspert i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, duke deklaruar se vdekjet tek njerëzit e moshuar do të rriteshin së shpejti në rajon.

“Ne po fillojmë të shohim një ndikim të vogël të vdekjeve tek njerëzit e moshuar dhe kjo do të bëhet në mënyrë të pashmangshme”, tha Dr Mike Ryan, drejtor i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së.

“Ne nuk e kemi filluar akoma sezonin tonë të gripit, kështu që ajo që jemi të shqetësuar është mundësia që këto prirje të shkojnë në drejtimin e gabuar”, tha Dr Maria Van Kerkhove, drejtuesi teknik i OBSH-së në COVID-19.

Ajo tha se një pjesë e kësaj rritjeje të rasteve ishte për shkak të “mbikëqyrjes” pasi vendet bëhen më të mira në zbulimin e rasteve. Por që ekspertët po vëzhgonin nga afër nivelet e shtrimit në spital dhe të kujdesit intensiv.

Dr Ryan dhe Dr Kerkhove këmbëngulën që bllokimet duhet të përdoren vetëm si një masë e fundit.

“Bllokimet dhe bllokimet kombëtare janë pothuajse një mundësi e fundit dhe të mendosh se jemi përsëri në territorin e fundit në shtator, në fillim të vjeshtës, mendoj se është diçka që është një mendim mjaft i kthjellët,” tha Dr Ryan.

A i kemi shteruar vërtet të gjitha mjetet, kështu që jemi kthyer në bllokime si një zgjidhje? “Pyeti ai, duke deklaruar se vendet duhet të përdorin testimin, gjurmimin dhe distancimin fizik për të luftuar COVID-19.

“Një numër i mirë i vendeve në botë nuk u është dashur kurrë të bllokojnë”, theksoi Dr Ryan, duke shtuar se gjurmimi i kontakteve dhe karantina kishin funksionuar në disa vende dhe nuk kishin punuar mirë në të tjerët.

Franca kohët e fundit uli numrin e ditëve në karantinë nga 14 në shtatë për të inkurajuar njerëzit të ndjekin udhëzimet e vetë-izolimit pasi ekspertët thanë se njerëzit nuk po e bënin atë.

Bllokimet kishin për qëllim vetëm të blinin kohën e vendeve, tha Dr Kerkhove.

Kohët e fundit ka pasur një numër rekord të rasteve të përditshme të koronavirusit të regjistruara në shumë vende evropiane duke përfshirë Spanjën, Francën, Hollandën dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Spanja dhe Franca kanë regjistruar rregullisht më shumë se 10,000 raste të reja ditore. Franca lëshoi ​​udhëzime të reja në shumë qytete të goditura rëndë nga pandemia, ndërsa Madridi shpejt mund të marrë kufizime shumë më të rrepta. euronews/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Paralajmëron eksperti i OBSH-së: Evropa ka ‘shumë punë për të bërë’ për të parandaluar transmetimin COVID-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *