Sulmues të armatosur vrasin të paktën 15 njerëz në Etiopinë perëndimore

Sulmuesit e armatosur kanë vrarë të paktën 15 njerëz në Etiopinë perëndimore, sipas Komisionit Etiopian të të Drejtave të Njeriut (EHRC) transmeton alj news.

Katër nga viktimat në sulmin e së Premtes në agim në Zonën Metekel të rajonit Benishangul-Gumuz ishin gra, tha EHRC në një deklaratë, duke shprehur “alarm të thellë” për një “rritje të sulmeve kundër civilëve” në zonë.

Të paktën dy raste dhune në fillim të këtij muaji në të njëjtin rajon në kufi me Sudanin kishin rezultuar në vrasjen e civilëve dhe detyrimin e të paktën 300 njerëzve nga shtëpitë e tyre.

“Civilët po i nënshtrohen sulmeve të përsëritura me një mizori të papërmbajtur në Benishangul-Gumuz,” tha Daniel Bekele, kreu i EHRC.

“Autoritetet federale dhe rajonale duhet të ndërmarrin hapat e kërkuar për të zbatuar shtetin e së drejtës dhe për t’i sjellë autorët e krimit para përgjegjësisë,” shtoi Bekele.

EHRC nuk tha kush ishte prapa sulmeve.

Ai tha se Forca e Mbrojtjes Kombëtare Etiopiane u angazhua në një përleshje me luftëtarët në zonë dhe ishte në gjendje të rivendoste qetësinë deri të Premten pasdite.

Një person pësoi plagë jo-kërcënuese për jetën, shtoi ai.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

289 thoughts on “Sulmues të armatosur vrasin të paktën 15 njerëz në Etiopinë perëndimore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *