Zaev: Vlera e paketës së katërt është rreth 350 milion euro. Do përfshinë kartela pagese për disa kategori të qytetarëve, grante për sektorët më të prekur etj.

Së bashku me Zëvendës Kryeministrin Fatmir Bytyqi dhe Ministrat Fatmir Besimi dhe Kreshnik Bekteshi, ne u prezantuam përfaqësuesve të dhomave të tregtisë në vend skicat kryesore të paketës së katërt të masave ekonomike për të mbështetur kompanitë dhe qytetarët për të zbutur pasojat e pandemisë KOVID-19 shkruan KM Zaev në facebook.

Dhomat e Tregtisë shprehën kënaqësinë që edhe këtë herë ata u përfshinë në krijimin e masave dhe që shumë nga sugjerimet dhe propozimet e tyre u pranuan.

Vlera totale e paketës së katërt është rreth 350 milion euro, nga të cilat 264 milion janë nga buxheti i shtetit dhe rreth 85 milion si linja shtesë shtesë kreditore shtesë.

Kjo paketë do të miratohet nga Qeveria në seancën e saj të Dielën, 27 Shtator, dhe përfshin mbështetje për pagesën e pagave për tremujorin e fundit të vitit, kartela pagese për disa kategori të qytetarëve, grante për sektorët më të prekur, një gamë të gjerë përjashtimesh ose lehtësime për më shumë detyrat për kompanitë, ulja e TVSH-së në më shumë shërbime dhe aktivitete të tjera, si dhe masa të tjera.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Zaev: Vlera e paketës së katërt është rreth 350 milion euro. Do përfshinë kartela pagese për disa kategori të qytetarëve, grante për sektorët më të prekur etj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *