Çdo qytetar do të jetë në gjendje të marrë deri në 4,500 denarë TVSH të paguar nëse shpenzon 500 euro në fundjavë pa TVSH

Kështu tha sot Kryeministri, Zoran Zaev, njoftoi se masa “Fundjavë pa TVSH” do të zbatohet në 10, 11, 12 Tetor, pra gjatë fundjavës së zgjatur.

Çdo qytetar do të jetë në gjendje të blejë produkte dhe shërbime vendore në vlerë prej 30,000 denarë për person, ndërsa mundësia e rimbursimit të TVSH-së mund të përdoret për kompjuterë dhe produkte të tjera të TI-së.

Pasi që qytetarët të skanojnë llogaritë në vlerë prej 30,000 denarë në aplikacionin e tyre celular “TVSH MY”, pas disa ditësh llogaritë e tyre të transaksioneve do të kthehen 100 përqind të TVSH-së.

Për shembull, nëse blini produkte me vlerë 30,000 denarë, do të fitonit një rimbursim maksimal të TVSH-së prej rreth 4,500 denarë, nëse të gjitha produktet tatohen me një normë prej 18 përqind.

Me këtë masë, sipas parashikimeve, 170 milion euro pritet të injektohen në ekonominë maqedonase, dhe parashikimet shkojnë aq larg sa që një qarkullim total deri në 250 milion euro është i mundur për këto tre ditë, tha Zaev.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Çdo qytetar do të jetë në gjendje të marrë deri në 4,500 denarë TVSH të paguar nëse shpenzon 500 euro në fundjavë pa TVSH

 • 08/01/2021 at 00:31
  Permalink

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a
  new initiative in a community in the same niche.

  Your blog provided us beneficial information to
  work on. You have done a marvellous job!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *