Filipçe: Pres vendim të arsyeshëm për çështjen e kufijve në rajon

Një test negativ i PSR-së jo më i vjetër se 72 orë është kërkesë për të udhëtuar në vendet në të gjithë rajonin, me përjashtim të Shqipërisë dhe Turqisë. Kushti nuk zbatohet për tranzitin nëpër vende, por është e nevojshme të respektohet afati në të cilin duhet të largoheni nga vendi.

Edhe pse jemi duke pritur përgjigjen nga disa prej fqinjëve për idenë për të hapur kufijtë në rajon me një politikë të përbashkët në mënyrë që testet e PSR të mos jenë të nevojshme. Kjo është diskutuar intensivisht në nivelin rajonal për javët e fundit dhe një marrëveshje e përbashkët pritet të arrihet së shpejti. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe thotë se ai pret që të merret një vendim i arsyeshëm, por kur kjo mund të ndodhë ai nuk dëshironte të saktësonte saktësisht. Në disa nga vendet fqinje situata po ndryshon në mënyrë drastike dhe kjo është arsyeja pse ai tha se nuk dëshiron të nxitojë kur të mund të realizohet, por ideja e hapjes së kufijve mbetet.

“Ne kemi njoftuar disa herë në javët e mëparshme që do të kemi një vendim, por fatkeqësisht po prisnim përgjigjen nga vendet fqinje. “Më në fund, ata u përgjigjën gjatë javës së kaluar, sistemi i koordinimit po funksionon, i cili tani mbështetet nga Ambasada e SH.B.A.-së në Shkup,” tha Venko Filipce. tv21/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *