Gjermania jep 500 milionë euro për mësimin digjital në kohë pandemie

Në Gjermani rregulloret e shkollave në kohë korone i vendos secili land më vete. Ministrat e arsimit në 16 landet federale kanë hartuar plane, të përbërë prej disa fazash, ku përcaktojnë se si do të veprojnë në raste infektimesh.

Kështu për shembull, ndërsa në Munih (zonë e kuqe), maskat janë të detyrueshme edhe gjatë mësimit, në shkollat e landeve të tjera, nxënësit vendosin vetë nëse duhet t’i mbajnë maskat në klasë. Në korridore, mensa, dhe ambiente të tejra të përbashkëta, ato janë me detyrim në të gjithë Gjermaninë. Munihu konsiderohet si zonë e kuqe, pasi deri të martën, 22.09.20, në të ishin shënuar 7 ditë radhazi mbi 50 infektime të reja në çdo 100 mijë banorë. Në Berlin, sa për krahasim, incidenca e infektimeve të reja është 24,4 pro 100 mijë banorë.

Rregullat në shkolla

Në klasa është paraparë hapja e dritareve për ajrosje çdo njëzet minuta, nga 15 minuta. Mësimi i muzikës dhe i sportit, si edhe ngrënia e drekës, e cila për shembull në Berlin është falas, deri tani, është bërë në ambiente të hapura, pasi moti  ka qenë i mirë. Por që tani, ministrat e arsimit, të cilët u mblodhën të hënën, 21.09.20,  te kancelarja gjermane Angela Merkel, po vrasin mendjen se si do t’ia bëjnë, kur të keqësohet moti, dhe jo të gjitha këto masa do të jenë të mundshme.

Në Gjermani u është lënë prindërve në dorë të kontrollojnë shëndetin e fëmijës. Kështu për shembull, nëse në Berlin, prindi sheh që fëmija ka simptoma të lehta rrufe, por pa temperaturë, ka të drejtë ta çojë fëmijën në shkollë. Nëse situata keqësohet, për shembull, sipas udhëzimeve të senatit të Berlinit, fëmija duhet të rrijë 24 orë në shtëpi, në rast përkeqësimi të mëtejshëm, prindi duhet të konsultojë mjekun, e nëse ky i rekomandon testin, atëherë fëmija duhet të rrijë në karantinë për 48 orë rresht. Ne rast se testi del pozitiv, atëherë zyra e shëndetësisë vendos nëse do të mbyllet klasa, ose në rast nevoje edhe shkolla.

Konferenca e ministrave të arsimit, KMK, nuk ka evidenca për të gjithë Gjermaninë, se sa shkolla janë mbyllur deri tani. Por, për shembull, sipas burimeve të landit Renani Veriore – Vestafli (NRW) deri tani, në këtë land,  janë mbi 7000 nxënës  dhe 600 mësues në karantinë,  ndërkohë që katër shkolla janë mbyllur, ndërsa në 106 shkolla te tjera ka mbyllje te pjesshme.  Në Bavari janë aktualisht 9000 nxënës në karantinë, 343 nxënës të infektuar  dhe 48 mësues të infektuar me Covid 19./ DW

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *