Macron i Francës thotë se udhëheqësi i Bjellorusisë Lukashenko ‘duhet të shkojë’

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se udhëheqësi i Bjellorusisë Alexander Lukashenko duhet të tërhiqet, në komentet për një të përjavshme franceze të botuar të Dielën.

“Clearshtë e qartë se ai duhet të shkojë”, tha ai për Le Journal du Dimanche, duke folur disa ditë pasi Bashkimi Evropian refuzoi të njohë Lukashenko si president legjitim të vendit.

Lajmi vjen ndërsa Ministri Bjellorus i Punëve të Jashtme Vladimir Makei akuzoi vendet perëndimore për përpjekjen për të mbjellë “kaos dhe anarki” në ish republikën Sovjetike.

“Ne po shohim përpjekje për të destabilizuar situatën në vend,” i tha ai Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në një deklaratë video.

Ndërhyrja në punët tona të brendshme, sanksionet dhe kufizimet e tjera ndaj Bjellorusisë do të ketë efektin e kundërt dhe është e dëmshme për absolutisht të gjithë. ”

Dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në Bjellorusi që nga zgjedhjet e 9 gushtit në vend, të cilat udhëheqësja e opozitës Svetlana Tikhanovskaya thotë se ajo fitoi, pavarësisht këmbënguljes së Lukashenkos për të marrë një fitore të madhe. aljezeera/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

47 thoughts on “Macron i Francës thotë se udhëheqësi i Bjellorusisë Lukashenko ‘duhet të shkojë’

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *