Konsumoni fiqët për ta ulur tensionin e lartë të gjakut

Hipertensioni, apo siç njihet ndryshe tensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, veshkat, trurin, si dhe mund të shkaktojë komplikacione të tjera të rënda në lëvizjen e gjymtyrëve.

Përveç medikamenteve, ai mund të trajtohet me një regjim të shëndetshëm ushqimor që përfshin fruta dhe perime dhe nuk përfshin ushqime të përpunuara dhe të shpejta.

Ky mineral balancon nivelet e lëngjeve në trup dhe rregullon rrahjet e zemrës si dhe zgjeron enët e gjakut dhe ndihmon në eliminimin e sodiumit nëpërmjet urinës.

Ju rekomandojmë:

Fikun mund ta përfshini në sallata ose ta konsumoni rregullisht gjatë ditës.

Fiqtë mund t’i hani në mëngjes dhe t’i përzieni me drithëra ose mund t’i konsumoni nëpërmjet vakteve.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

88 thoughts on “Konsumoni fiqët për ta ulur tensionin e lartë të gjakut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *