Lukarevska: Me grupin e katërt të masave ekonomike, 283,000 qytetarë marrin kartela pagesore, vijon fundjavë pa TVSH

Pakoja e katërt e masave për trajtimin e pasojave të krizës koronare vijon. 470 milion euro, para nga buxheti si ndihmë e drejtpërdrejtë do të përfundojnë te qytetarët dhe kompanitë, tha deputetja e LSDM-së Sanja Lukarevska për shtypin e sotëm.

Ajo përmend se një nga komponentët themelorë të paketës së katërt të masave është forcimi i konsumit privat të qytetarëve dhe shton se me grupin e ri të masave, ne po përmirësojmë projektin e suksesshëm për TVSH-në për individët.

“Fundjava midis 10 dhe 12 tetorit do të jetë një fundjavë pa TVSH.

350,000 qytetarë, përdorues tashmë ekzistues të aplikacionit “TVSH-ja ime”, gjatë fundjavës së zgjatur në 10-11-12 tetor mund të blejnë produkte dhe shërbime vendore ose kompjuterë dhe pajisje të tjera IT me vlerë deri në 30,000 denarë dhe brenda pak ditësh ata do të marrin të gjithë TVSH-në në llogaritë e tyre.

Sipas vlerësimeve, kjo masë do të arrijë një xhiro prej 170 milion euro, para që do të jenë një injeksion për ekonominë dhe qytetarëve do t’u kthehen rreth 17 milion euro përmes rimbursimeve të TVSH-së.

Deri më tani, brenda një viti, mbi 11 milion euro u janë kthyer qytetarëve përmes kësaj mase.

Ne jemi gjithashtu duke rritur mbulimin e përdoruesve të kartave të pagesave në shtëpi për të inkurajuar më tej konsumin privat.

Me paketën e re të masave ekonomike, karta pagese në vlerë prej 6,000 denarë do t’u jepet mbi 5,700 prindërve të vetëm, mbi 180,000 pensionistë me pensione deri në 15,000 denarë, njerëzve të papunë që janë punëkërkues pasivë, artistë të pavarur, punëtorë të filmit, punonjës të kulturës dhe pop artistë .

Kartat e pagesës “Unë blej në shtëpi” do të marrin 540 studentë shtesë, si dhe qytetarë që janë mbi 64 vjeç dhe nuk kanë pension ose pension social shtetëror dhe kanë të ardhura më të ulëta se 15,000 denarë, ose aspak të ardhura.

Në total, kjo masë mbulon mbi 283,000 bashkëqytetarë tanë, dhe vlera e saj është 27.6 milion euro, “tha Sanja Lukarevska në konferencën e sotme për shtyp.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Lukarevska: Me grupin e katërt të masave ekonomike, 283,000 qytetarë marrin kartela pagesore, vijon fundjavë pa TVSH

 • 09/09/2021 at 04:36
  Permalink

  At this moment I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read further news.

  Reply
 • 05/14/2021 at 17:01
  Permalink

  I read this article fully concerning the resemblance of most recent and earlier technologies, it’s awesome article.

  Reply

Lini një Përgjigje te Agen togel Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *