Platforma e mësimdhënies “online” është prishur

Dy ditë para fillimit të vitit shkollor, u bllokua platforma nacionale në sitin school.mk, e cila u pasua sot nga një ortek reagimesh nga publiku. Ministria e Arsimit, e cila informoi këtë fundjavë se platforma është në dispozicion për studentët, mësuesit dhe prindërit, siguron se gjithçka do të jetë mirë.

Ministria e Arsimit:

“Testimi është pjesë e procesit të arritjes së funksionalitetit të plotë të platformë, dhe në fazën e testimit të gjitha sfidat zbulohen dhe kapërcehen. Për momentin, të gjitha përgatitjet, testet dhe optimizimet e platformës janë duke u bërë “.

Sidoqoftë, VMRO-DPMNE reagoi ndaj bllokimit të platformës, duke akuzuar qeverinë se platforma nuk zgjati as gjysmë ore pasi ajo filloi. Sipas opozitës, LSDM do të shkaktojë një kolaps të plotë të sistemit arsimor në vend, platforma u tregua jo funksionale dhe disa prindër kanë shpenzuar tashmë 20 mijë denarë për laptopë.

Përndryshe, këtë fundjavë studentët morën profilet dhe fjalëkalimet e tyre personale në mënyrë që të mund të hyjnë në platformën online. 40,000 studentë nuk do të mbulohen nga klasat në internet sepse ata nuk kanë kompjuter ose tabletë ose jetojnë në zona rurale ku nuk ka internet. als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

6 thoughts on “Platforma e mësimdhënies “online” është prishur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *