Qeveria e Kosovës ndan 60 mln euro për subvencionimin e pagave të bizneseve. 7.5 mln për skemën e pensioneve

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit ka ndarë 60 milionë euro për subvencionimin e pagave për bizneset aktive.

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, në prezantimin e këtij propozimi tha se subvencionimi përfshin edhe bizneset e reja të regjistruara nga fillimi i vitit deri në muajin gusht 2020.

Sipas Programit për Rimëkëmbjen Ekonomike dhe sipas vendimit të Qeverisë së datës 13 gusht, në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit ndahen 60 milionë euro, ndarja behët për subvencionimin e pagave për bizneseve aktive bazuar me numrin e të punësuarve, të deklaruar në deklaratën e tatimit të muajit dhjetor 2019 që plotëson kushtet në vijim: të kenë statusin e tatimpaguesit aktiv për muajin korrik dhe të kenë të dorëzuar deklaratën tremujore”, tha Bajrami. Balkanweb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

99 thoughts on “Qeveria e Kosovës ndan 60 mln euro për subvencionimin e pagave të bizneseve. 7.5 mln për skemën e pensioneve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *