Mbi 1 milionë të vdekur nga COVID-19 në botë

Numri i njerëzve që kanë humbur jetën nga COVID-19  botë ka arritur  mbi milionsipas  dhënave  Universitetit Johns Hopkins. Numri i  infektuarve  gjithë botën është  shumë se 33 milion.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve  Bashkuara, Antonio Guterres duke shprehur dëshpërimin për këtë shifëri bëri thirrje botës  ta kapërcejë sfidën  paraqet pandemia dhe  mësojë nga gabimet e fillimit  saj.

Duhet një udhëheqje e përgjegjshmeDuhet ndjekur shkencaduhet bashkëpunimKeqinformimi vret”, tha ai.

Ndërsa pandemia arriti këtë shifër  zymtënjë zyrtar i Organizatës Botërore  Shëndetësisë (OBSH), tha se ky numër mund  jetë edhe  i lartë.

Shifrat e raportuaraka mundësi  nuk përfaqësojnë realitetin e individëve  prekur nga COVID-19 apo  kanë vdekur prej tij”, tha krye-eksperti i OBSH- për emergjenciat  një konferencë shtypi  Gjenevë.

Ka shenja  rritje se shumë vende janë  prag  një vale  dytë  pandemisëveçanërisht Shtetet e Bashkuara  është vendi me numrin   lartë  rasteve, 7.1 milionëpërfshirë 205,000  vdekur. VOA/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

37 thoughts on “Mbi 1 milionë të vdekur nga COVID-19 në botë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *