Me masën për pagesa të pagave do të mbështeten 250,000 paga për tremujorin e fundit

Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja vazhdon të kujdeset realisht për të gjithë qytetarët. Masat për të kursyer punë dhe për të ndihmuar ekonominë e brendshme të vazhdojë.

Masa për mbështetje për pagimin e pagave vazhdon deri në fund të vitit, pra për muajt tetor, nëntor dhe dhjetor.

Ndryshe nga muajt e mëparshëm, tani, mbështetja do të përcaktohet gradualisht sipas rënies së të ardhurave të kompanive.

Kjo do të thotë se sa më e madhe të jetë rënia e të ardhurave në ndërmarrje, aq më e madhe do të jetë mbështetja nga shteti për pagimin e pagave, pra do të lëvizë nga 14,500 denarë aktual në 21,776 denarë.

Kjo masë do të mbështesë 83,000 vende pune në ekonominë tonë në bazë mujore, dmth një total prej 250,000 paga për tremujorin e fundit

Për realizimin e kësaj mase, do të ndahen 70 milion euro, para për ndihmë të drejtpërdrejtë në punë.

Është e rëndësishme të theksohet se kjo masë vlen edhe për të vetëpunësuarit.

Me këtë paketë të katërt të masave antikrizë, 470 milion euro përfundojnë për kursimin e vendeve të punës, për të ndihmuar të papunët dhe qytetarët e rrezikuar nga shoqëria, për të inkurajuar konsumin privat.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

58 thoughts on “Me masën për pagesa të pagave do të mbështeten 250,000 paga për tremujorin e fundit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *