Ribalanc i buxhetit në fund të javës njofton Bytyqi

Buxheti suplementar do të përfundojë si proces deri në fund të javës. Ajo që padyshim nuk do të jetë e mundur deri në fund të vitit do të pritet shkurt. Deficiti ka të ngjarë të rritet dhe parashikimi i PBB-së është në rënie prej 4%.

Kjo u njoftua nga Zëvendës Kryeministri i ngarkuar me çështjet ekonomike Fatmir Bitiqi sot, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

– Rebalanci i buxhetit do të përfundojë si proces deri në fund të javës. Gjithçka që padyshim nuk mund të realizohet deri në fund të vitit do të pritet, por nuk do të jetë një barrë e madhe për funksionimin e përgjithshëm të shtetit. “Unë mendoj se deficiti i mundshëm do të rritet sepse paketa e katërt e masave do të plotësojë nevojat e qytetarëve dhe parashikimet e qeverisë për normën e PBB-së janë që viti të përfundojë me një negativ prej minus 4 përqind,” tha Bytyqi. / MIA

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Ribalanc i buxhetit në fund të javës njofton Bytyqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *