Besimi: Situata ekonomike, më e rëndë se në vitin 2009

Pandemia shkaktoi krizën më të madhe ekonomike në vend. Sipas Ministrit të Financave Fatmir Besimi, situata ekonomike në vend është serioze dhe më e rëndë se në vitin 2009 gjatë krizës ekonomike globale. Treguesi më i mirë është rënia e produktit të brendshëm bruto.

“Tani për tremujorin e parë kemi pasur një rënie të PBB-së prej rreth 6.5 për qind, me tremujorin e dytë 12.7 të PBB-së. Në vitin 2009, tremujori i tretë ishte 3.4 për qind, që do të thotë se rënia e PBB-së është pothuajse katër herë më e madhe në tremujorin e dytë krahasuar me vitin 2009. “Borxhi publik atëherë ishte 26.7 përqind e PBB-së dhe tani jemi në 59.5 për qind të PBB-së”, u shpreh Fatmir Besimi, Ministër i Financave.

Besimi tha se është mirë që në këtë krizë, sistemi bankar është i qëndrueshëm. Përndryshe, nga sot fillon shtyrja e dytë gjashtëmujore e detyrimeve kreditore ndaj bankave. Bankat nuk kanë një shifër të saktë se sa qytetarë kanë kërkuar një tjetër shtyrje.

“Oferta u është bërë njerëzve që kanë humbur punën e tyre, personave që kanë një ulje të ndjeshme të të ardhurave dhe personave që kanë rritur kostot për trajtim mjekësor. “Për momentin nuk kemi të dhëna për numrin e individëve të cilët kryesisht korrespondojnë me këtë ofertë, por edhe në pjesën e personave juridikë ku mendoj se theksi i shumicës së bankave ishte të jepnin mbështetje për sektorët që ishin më të prekur”, u shpreh Maja Stevkova Shterieva, kryetare e Shoqatës së Bankave të Maqedonisë.

Ata që morën një përgjigje negative këtë muaj fillojnë me pagimin e rregullt të kredive. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

40 thoughts on “Besimi: Situata ekonomike, më e rëndë se në vitin 2009

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *