Mjekët: Trump fillon trajtimi me Remdesivir

Presidenti i SHBA-së Donald Trump “po ecën mirë” dhe ka filluar terapinë me Remdesivir, njoftoi mjeku i tij disa orë pasi ai u pranua në Qendrën Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed pasi u diagnostikua me COVID-19, transmeton Anadolu Agency (AA).

Mjeku i Shtëpisë së Bardhë Sean Conley tha se transferimi i presidentit nga Shtëpia e Bardhë u bë pas konsultimit me specialistë nga Walter Reed dhe Universitetin Johns Hopkins “për monitorim të mëtejshëm”.

“Këtë mbrëmje jam i lumtur të raportoj se presidenti po ecën shumë mirë. Ai nuk ndonjë nevojë për oksigjen shtesë, por në konsultim me specialistët ne kemi zgjedhur të fillojmë terapinë me Remdesivir”, tha ai në një deklaratë.

“Ai ka përfunduar dozën e tij të parën dhe po pushon qetë”, shtoi Conley.

Trump u pranua në spital për disa ditë si masë paraprake, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë.

“Po ecën mirë, mendoj! Faleminderit të gjithëve. DASHURI!!!”, shkroi Trump të premten vonë.

Trump, i cili të premten herët njoftoi së ishte prekur nga virusi, është ndër pacientët me faktorët më të lartë të rrezikut që mund të vuajë pasoja të tmerrshme shëndetësore nga virusi. Ai konsiderohet në aspektin mjekësor me mbipeshë dhe është 74 vjeç.

Njoftimi i tij erdhi disa orë pasi Hope Hicks, një nga ndihmëset më të afërta të Trump-it që ishte pranë tij, doli pozitive me virusin.

Trump ka kaluar pjesën më të madhe të vitit duke minimizuar rrezikshmërinë e virusit dhe është shfaqur vazhdimisht në publik pa maskë.

Shumë nga familja e parë e SHBA-së dhe mbështetësit e tyre nuk pranuan të mbanin maskë gjatë debatit presidencial të martën, duke shkelur rregullat e ngjarjes edhe kur stafi u përpoq që anëtarët e audiencës të vendosnin maskat e fytyrës. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *