Çka ndodhë nëse e teproni duke pirë ujë e limon?

Konsumi i ujit me limon është promovuar shumë nga ekspertët apo njerëzit e famshëm për përfitimet afatgjata që ka, përfshi këtu hidratimin apo ndihmën për rënien nga pesha, por si çdo gjë tjetër në jetë, edhe kjo bëhet e dëmshme nëse e kaloni masën.

Ç’mund të ndodhë nëse pini më shumë ujë me limon nga ç’duhet?

1. Mund të dëmtoni dhëmbët

Limoni ka shumë acid, gjë që nuk i bën mirë dhëmbëve. Çfarë mund të bëni është të shmangni larjen e dhëmbëve pasi keni konsumuar ujë me limon. Në vënd të kësaj pini shumë ujë.

2. Limoni mund t’ju dëmtojë stomakun

Limoni i tepërt në ujin tuaj mund të shkaktojë dhimbje stomaku, djegie të tij apo ndjesi përzierjeje.

3. Lëkura e tij mbledh shumë baktere.

Sado ta keni pastruar, mikrobet mund të gjenden aty, prandaj për të minimizuar riskun, merrni vetëm lëngun.

E mira është që të konsumohet të paktën një gotë ujë me limon në ditë për të qenë të hidratuar dhe për të larguar lodhjen. Kosovarja-ks/ 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *