Rritja ekonomike do të shkojë ngadalë, Ministri i Financave paralajmëroi rënie drastike të ekonomisë

Rebalanci i Buxhetit solli plane dhe projeksione të reja për shpëtim të ekonomisë në kushte pandemie. Njeriu i parë i financave paralajmëroi rënie të ekonomisë prej 4,4% dhe thotë se rënia do të jetë edhe më e madhe nëse nuk do të ishte planifikuar seti i katër ekonomik i masave. Në periudhën prej janari deri në shtator, sipas Besimit është realizuar deficit buxhetor prej 35,8 miliardë denarëve ose 5,3% e TVSH-së. Nevoja për financa shtesë e solli edhe rebalancin e ri të Buxhetit.

 “Të ardhurat e përgjithshme me ndryshimet, janë planifikuar në nivel prej 196,4 miliard denarë. Në strukturën e të ardhurave të përgjithshme, të ardhurat nga tatimet marrin pjesë me 55,6% dhe janë planifikuar në nivel prej 109,2 miliard denarë”, deklaroi Fatmir Besimi – Ministër i Financave.

Pjesa e shpenzimeve, siç informoi Besimi, do të rritet për 253 miliard denarëve ose 4,2%, përkatësisht për 10,1 miliard denarë më shumë në krahasim me rebalancin e parë.

“Në lidhje me planifikimin e tillë të të ardhurave dhe shpenzimeve, deficiti është i pozicionuar në vlerë prej 56,6 miliard denarëve, përkatësisht 8,4% nga BPV”, u shpreh ministri i Financave, Fatmir Besimi.

Pjesa e shpenzimeve, siç informoi Besimi, do të rritet për 253 miliard denarëve ose 4,2%, përkatësisht për 10,1 miliard denarë më shumë në krahasim me rebalancin e parë.

“Në lidhje me planifikimin e tillë të të ardhurave dhe shpenzimeve, deficiti është i pozicionuar në vlerë prej 56,6 miliard denarëve, përkatësisht 8,4% nga BPV”, u shpreh ministri i Financave, Fatmir Besimi. Burimi: tv21/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Rritja ekonomike do të shkojë ngadalë, Ministri i Financave paralajmëroi rënie drastike të ekonomisë

 • 09/10/2021 at 07:30
  Permalink

  Howdy! This article could not be written much better! Reading through this article
  reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this.
  I’ll send this article to him. Pretty sure he’s going to have a good read.
  I appreciate you for sharing!

  My website; 구글상위노출

  Reply
 • 08/14/2021 at 03:12
  Permalink

  Hello there, I discovered yolur web site via Google while searching for a comparable subject, your web site came up, it looks great.
  I have bookmarked it in my gooogle bookmarks.
  Helko there, just turned into alert to youhr weblog thru Google, aand located
  that it is really informative. I am going to be careful for brussels.
  I’ll appreciate if yoou continue this in future. Numerous other folks will be benefited from your writing.
  Cheers!
  Câu lạc bộ trò chơi sòng bạc webpage sòng
  bạc chúc may mắn

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *