Gjermani, Berlini me masa të reja kundër Covid-19/Orë policore dhe e kufizuar

Masat e reja zvogëlojnë orët e punës së furnizuesve të ushqimit dhe dyqaneve, ndalojnë tubimet e mbrëmjes në park dhe kufizojnë grupimet
Berlini fut kufizime të reja për të zvogëluar rritjen e covid-19. Masat do të fusin kufizime të reja në punën e furnizuesve të ushqimit dhe dyqaneve lokale dhe do të organizojnë tubime qytetare.

Masat e reja zvogëlojnë orët e punës së restoranteve, bareve dhe dyqaneve dhe atyre nuk u lejohet të punojnë nga ora 23:00 deri në 06:00 të mëngjesit.

Përjashtimet nga këto masa janë planifikuar vetëm për pikat e karburantit, por ata nuk do të jenë në gjendje të shesin alkool pas orës 11:00.

Ekzistojnë gjithashtu kufizime në grupimin e qytetarëve. Nuk duhet të ketë më shumë se 5 persona nga familje të ndryshme në një tubim privat. Takimet në parqe gjatë natës gjithashtu do të ndalohen.

Kufizimet hyjnë në fuqi më 10 tetor dhe do të zgjasin deri më 31 tetor.

Kufizimet e reja u vendosën pasi Senati u takua dy herë për të gjetur një mënyrë për të parandaluar përhapjen e virusit. Një alarm i kuq është numri i njerëzve të sapo infektuar dhe vlera e incidencës që tregon numrin e njerëzve të infektuar për 100,000 banorë brenda një jave.

Katër zona në qytet klasifikohen si rajone me rrezik të lartë, që do të thotë se ato tejkaluan 50 raste të reja për 100,000 banorë, shtatë ditë me radhë.

Nga gjermanët që kthehen nga zonat me rrezik të lartë kërkohet të izolohen për 14 ditë ose të bëjnë një provë për të provuar se janë të shëndetshëm pas një periudhe të shkurtër të vetë-izolimit.

Në përgjigje të situatës në Berlin, shtetet veriore Schleswig-Holstein dhe Saksonia e Ulët kanë futur karantinë ose prova të detyrueshme për udhëtarët vendas që vijnë nga kryeqyteti.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *