Rebalans i buxhetit i dyti këtë vit, me pak për gati 1 miliard euro. Besimi: Buxheti ka qëndrueshmëri

Qeveria dje në seancë miratoi buxhetin e ri shtesë dhe do të paraqet për miratim në Parlament për të zbatuar grupin e katërt të masave anti-krizë për të mbështetur ekonominë dhe qytetarët. Të ardhurat me ribalancin e ri, të dytë këtë vit për shkak të krizës koronare, janë më të ulta me 0.2 përqind krahasuar me ribalancin e parë, shpenzimet janë më të larta me 4.2 përqind dhe deficiti është rritur me 22.6 përqind në krahasim me ribalancin e parë për të financuar masat.

Deficiti buxhetor do të rritet në një rekord 920 milion euro, ose 8.4 përqind e PBB-së.

Ministri i Financave në një konferencë për shtyp ku prezantoi dje projektin e buxhetit suplementar të Qeverisë siguroi që fondet janë siguruar dhe të gjitha detyrimet do të realizohen ashtu siç janë planifikuar, dhe përmes zbatimit të masave të paketës së katërt do të kontribuojë në përmirësimin e rezultatit të përgjithshëm ekonomik. dmth amortizimi i ndikimit socio-ekonomik të pandemisë, ndërsa vitin e ardhshëm ekonomia pritet të rimëkëmbet me rritjen ekonomike dhe konsolidimin gradual fiskal.

“Buxheti do të financohet në një bazë të qëndrueshme dhe të gjitha detyrimet do të financohen në mënyrë të qëndrueshme ndaj të gjithëve. “Burimet e fondeve janë siguruar për gjithçka që nevojitet,” tha ministri.

Ai theksoi se nuk do të ketë nevojë për huazime të jashtme, por se fondet e nevojshme do të sigurohen nga shtëpia.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Rebalans i buxhetit i dyti këtë vit, me pak për gati 1 miliard euro. Besimi: Buxheti ka qëndrueshmëri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *