Venko Filipçe dhe Covid19: Restrikcione dhe masa patjetër të ketë në vend

Masat dhe kufizimet nuk janë dëshira apo teka e askujt, ne duhet të kuptojmë se ato janë mjetet e vetme në dispozicion për ne për të mbrojtur veten nga koronavirusi, shkroi sonte në Facebook-un e tij Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce pasi sot shumë raste të reja u regjistruan përsëri, 224 prej 1,841 testi, i cili është një trend gjatë javës së kaluar.

Shifrat e larta, sipas Filipce, tregojnë se po hyjmë në valën e pritshme të vjeshtës së virusit, megjithëse shumë nuk besuan në njoftimet se do të ndodhte.

“E gjithë Evropa aktualisht po përballet me një krizë të re dhe në shumë vende ka kufizime të forta dhe masa të reja. Unë e kuptoj që të gjithë janë lodhur shumë nga kjo gjendje dhe që ju jeni të mbingarkuar fjalë për fjalë nga koronavirusi. Por më besoni, punonjësit e kujdesit shëndetësor janë edhe më të lodhur. Ata punojnë ditë e natë për shtatë muaj për ta mbajtur situatën nën kontroll. I gjithë menaxhmenti dhe Komisioni për Sëmundjet Infektive bënë çmos në periudhën e kaluar për të përgatitur protokolle, për të riorganizuar sistemin dhe për të pritur gati periudhën e vjeshtës. Si ministër, nuk do të lejoj që sistemi shëndetësor të mbingarkohet dhe të mos ketë shtretër për trajtim. “Unë nuk do të lejoj kolegët e mi të gjunjëzohen nga lodhja,” shkroi Filipce.

Qeveria të Dielën futi masa të reja kufizuese që ndalojnë këngëtarë dhe DJ në kafene dhe numri i mysafirëve në një tryezë është i kufizuar në katër. Për nesër, muzikantët dhe furnizuesit e ushqimit njoftuan një protestë para Qeverisë sepse për shkak të kufizimeve ata nuk mund të kryejnë në objektet e hotelierisë.

Filipce thotë se kufizimet dhe masat merren sa herë që gjykohet se është mënyra e vetme për të mbrojtur sistemin dhe shëndetin publik.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Venko Filipçe dhe Covid19: Restrikcione dhe masa patjetër të ketë në vend

 • 06/28/2021 at 18:48
  Permalink

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the
  simplest thing to be aware of. I say to you,
  I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *