Vikend pa TVSH. Çfarë duhet të dinë qytetarët!

Gjatë fundjavës së zgjatur të ardhshme, dmth. 10, 11 dhe 12 Tetor, duke blerë produkte dhe shërbime vendase dhe pajisje kompjuterike, qytetarët mund të marrin një rimbursim të plotë të TVSH-së. Qytetarët duhet të skanojnë faturat fiskale nga kjo fundjavë pa TVSH brenda 3 ditëve nga dita e lëshimit të faturës fiskale. Ky kthim do të realizohet përmes aplikacionit MojDDV, dhe do të realizohet deri në fund të Tetorit.
Për sukses të plotë të masës, unë u bëra thirrje tregtarëve që të ndajnë / shënojnë siç duhet produktet dhe shërbimet maqedonase nga të tjerët, në pajisjet fiskale.
Aplikacioni TVSH-ja ime mund të instalohet nëse ata janë regjistruar më parë në E-PDD. Regjistrimi është i shpejtë, i lehtë dhe i thjeshtë. Ata duhet të kenë një adresë të vlefshme email, e cila do të jetë emri i tyre i përdoruesit, për t’u identifikuar në faqen e internetit të E-PDD dhe për të krijuar fjalëkalimin e tyre. Pastaj të vijnë në ambientet e PRO për identifikimin dhe verifikimin e tyre.
Qëllimi kryesor i kësaj mase, “Fundjava pa TVSH”, është kthimi i më shumë parave te qytetarët, inkurajimi i konsumit dhe në këtë mënyrë mbështetja e ekonomisë së brendshme. Por, në planin afatgjatë, MojDDV gjithashtu do të thotë luftë kundër ekonomisë gri, çdo qytetar është inspektor në terren duke kërkuar që të lëshohet një faturë e vlefshme fiskale dhe nëse nuk lëshohet ai mund të raportojë në PRO dhe inspektorët tanë të dalin në terren dhe të mos lëshojnë në llogaritë fiskale e sanksionon atë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *