Banka Botërore parajamëron ditë të errëta për Maqedoninë: Varfëria do rritet edhe më shumë

Banka Botërore paralajmëron se shkalla e varfërisë së vendit do të rritet. Qytetarët të cilët janë të punësuar në aktivitete me të ardhura më të ulta që u prekën plotësisht nga kriza e kovidit janë në një situatë shqetësuese. Raporti i këtij institucioni financiar ndërkombëtar thekson se ekonomia në Maqedoni këtë vit do të bjerë me 4.1 përqind, dhe e ardhshme pritet të rimëkëmbet dhe të rritet me 3.6.

Qeverisë i kërkohet të jetë i kujdesshëm në lidhje me huazimet e reja ndërsa hapësira fiskale ngushtohet ndërsa niveli i borxhit të vendit afrohet 60 përqind të PBB-së. Kreu i Bankës Botërore, David Malpas, tashmë i ka dërguar një paralajmërim Maqedonisë rreth një krize të mundshme borxhi. Ai beson se vendi mund të ketë probleme serioze në shlyerjen e borxheve të ngritura për t’u marrë me krizën.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

11 thoughts on “Banka Botërore parajamëron ditë të errëta për Maqedoninë: Varfëria do rritet edhe më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *