Covid-19 edhe nëpër shkolla! Një arsimtar pozitiv me virusin, 17 fëmijë në izolim

Covid19 ka hyrë në shkolla. 17 nxënës të klasave të para nga shkolla e Shkupit “Goce Delchev” në komunën e Qendrës janë në izolim. Mësuesja e tyre është e infektuar me Covid – 19, por ka simptoma të lehta të sëmundjes.Kolegu i saj është gjithashtu në izolim dhe do të testohet të Shtunën. Fëmijët e izoluar nuk kanë ende asnjë simptomë të virusit njoftojnë shërbime të shkollës transmeton alsatmk.

“Fëmijët duhet të ndjekin në internet mësimin dhe ata tashmë po ndjekin në internet. Një mësuese e cila është në izolim, kur mund të mbajë orë mësimore në bashkëpunim me mësuesen tjetër, i merr fëmijët dhe mban orë online ”, thotë Nade Molerovi, Drejtor i shkollës fillore Goce Del Дev – Shkup.

Sot vetëm në Shkup ka 182 të infektuar të rinj. Në kryeqytet, shumica e rasteve ndodhen në Qendër. Me temperatura më të ulëta, priten më të infektuar.

“Ne nuk kemi grupe klasike, kemi një infeksion të përhapur. Kjo do të thotë që të gjithë duhet të jenë të kujdesshëm kudo dhe të respektojnë masat e tyre … “, tha Aleksandar Stojanov, Drejtor i CPH Shkup.

Banorët e Qendrës vërejnë se të rinjtë nuk i respektojnë masat.

“Ata përgjithësisht respektohen, të paktën në tregti, dyqane dhe supermarkete.”

“Epo, ata nuk respektohen. Mos e mbani distancën, mos vishni maska, gjithçka është nga ne. Varet nga njerëzit. Kjo është arsyeja pse ajo është më së shumti në Qendër. “Masat respektohen më pak,” thanë të anketuarit.

Vetëm në këtë komunë të Shkupit infeksioni në mesin e qytetarëve midis 20 dhe 40 vjet është rritur me 20 përqind. Aktualisht ka më shumë bartës të koronavirusit, rreth 200 raste.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

83 thoughts on “Covid-19 edhe nëpër shkolla! Një arsimtar pozitiv me virusin, 17 fëmijë në izolim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *