KE ndan 80 milion euro për Maqedoninë e Veriut

Komisioni Evropian ka disbursuar këstet e para të programeve të ndihmës makro-financiare (MPJ) nëKosovë, Mal i Zi dhe Maqedoninë e Veriut

Komisioni në emër të BE nënshkroi një Memorandum Mirëkuptimi me Maqedoninë Veriore për të hapur rrugën për pagesën e 80 milion euro në ndihmë makro-financiare.

Në mënyrë të veçantë, memorandumi përfshin nëntë kushte në lidhje me forcimin e qeverisjes fiskale dhe transparencën, luftimin e korrupsionit, forcimin e mbikëqyrjes së sektorit financiar, përmirësimin e mjedisit të biznesit dhe trajtimin e papunësisë së të rinjve.

Foto: Europehouseskopje/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

79 thoughts on “KE ndan 80 milion euro për Maqedoninë e Veriut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *