Pandemia, spitale pothuajse të plotë, stafi mjekësor i konsumuar, autoritetet të gatshme për restrikcione

Kurba pozitive në rritjen e shpejtë, shtretërit spitalë pothuajse të plotë, stafi mjekësor i konsumuar, autoritetet shëndetësore të gatshme për kufizime.

Numri i të infektuarve rishtas në një javë u rrit me mbi 1.000, gjë që nisi një alarm të kuq për valën e vjeshtës së virusit.

Shefi i shëndetësisë, Venko Filipce, tha në rrjetet sociale se situata është serioze dhe njoftoi gatishmërinë për masa më rigoroze për të shpëtuar sistemin shëndetësor.

– Unë e kuptoj që të gjithë janë lodhur shumë nga kjo gjendje dhe që ju jeni të mbingarkuar fjalë për fjalë nga koronavirusi. Por më besoni, punonjësit e kujdesit shëndetësor janë edhe më të lodhur. Ne do të vendosim kufizime dhe masa sa herë që konsiderojmë se kjo është mënyra e vetme për të mbrojtur sistemin dhe shëndetin publik. Responsibilityshtë përgjegjësia dhe detyra jonë. Masat dhe kufizimet nuk janë dëshira dhe teka e askujt. Thjesht duhet të kuptojmë se ato janë mjetet e vetme në dispozicion për të mbrojtur veten, shkroi Filipce.

Sipas epidemiologëve, fotografia më e qartë e ashpërsisë së gjendjes jepet nga numri i personave të infektuar që përfundojnë në spital, si dhe numri i vdekjeve.

Ministria e Shëndetësisë siguron se për momentin ka mjaft shtretër spitalorë për t’u kujdesur për pozitivet e kovidit, megjithëse këto ditë ka pasur pretendime nga mjekë nga Struga, Prilep dhe Kumanova se kapacitetet e tyre janë tashmë të plota, dhe klinikat e Shkupit refuzojnë të pranojnë pacientë të moshuar.

Autoritetet thonë se ka rreth 1000 shtretër në spitalet dhe repartet infektive, nga të cilat 305 janë në Shkup.

Në Klinikën për Sëmundje Infektive – Shkup 110 shtretër

Spitali Modular në Infektiv – 70 shtretër

GKG “Tetë Shtatori” – 50 shtretër

“Kozle” – 75 shtretër (60 për të rritur + 15 për fëmijë)

Aktualisht, gjithsej gati 400 pacientë janë të shtruar në spital. Prej tyre, rreth 250 në pavijone në spitalet në të gjithë vendin, rreth 80 në Infektive, në 35 pacientë me CGH dhe në “Kozle” gjashtë, nga të cilët 3 fëmijë. Nga të shtruarit në spital, rreth 50 janë në ndihmë të oksigjenit dhe tre janë në një aparat respirator dhe po luftojnë për jetën e tyre.

Pacientët e shtruar në spital

Në repartet infektive në të gjithë Maqedoninë 253

Klinika e Sëmundjeve Infektive Shkup 85

GKG “8 Shtator” – 35

Spitali i Fëmijëve “Kozle” – 6

Megjithatë, spitalet e parafabrikuara të njoftuara nga autoritetet shëndetësore nuk janë ndërtuar. Procedurat nga ana jonë kanë përfunduar, thonë ata, por kredia nga Banka Botërore nuk mbërriti, për shkak të, siç shpjegohet nga Ministria e Shëndetësisë, kundërshtimeve në qeverinë e mëparshme teknike. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *