Spitalet po mbushen me të infektuar, në Kumanovë dhe Prilep s’ka vend për pacientët me Covid-19

Me rritjen e numrit të të infektuarve me Kovid-19, po mbushen edhe qendrat spitalore me pacientë të hospitalizuar. Zv/ministri i shëndetësisë, Ilir Hasani mbrëmë në Click  Plus tha se gjendja është nën kontroll nëpër qendrat spitalore, përveç atyre në Kumanovë dhe Prilep ku kapacitetet janë të mbushura.

 “Prej atij momenti, filluam të vendojmë në pah pikat serioze se sa kemi kapacitete spitalore të zbrazura.

Për ditën e sotme u tha se vetëm në Kumanovë dhe Prilep kemi të mbushura kapacitetet spitalore kapacitetet të cilët janë të planifikuara për pacientët me Covid. Në spitalet tjera situata është në kontrolle”, deklaroi Ilir Hasani – zëvendësministër i Shëndetësisë.

Kovid-19 ka diktuar rregulla të reja të jetës  thotë Lulzime Bajrami, epidemiologe, por sipas saj nuk dihet se kur do të largohet kjo pandemi.

Infektologu Fadil Cana tha se ende ka të tillë që nuk e kuptojë që kjo pandemi është krizë globale.

 “Shihet se ende për fat të keq nuk kuptohet pandemia si krizë globale e paparë në  këtë pandemi. Shumë vende kanë zbatuar kufizime, në lëvizjen e popullsisë, për të ngadalësuar përhapjen e SarsCov2 dhe për të parandaluar që sistemet shëndetësore të mos mbingarkohen”, u shpreh Fadil Cana – Infektolog.

Çdo pacient që futet në sall operative duhet t’i bëhet edhe testi për Covid19, thotë  Albert Leshi nga Oda e mjekëve.

 “Ne kemi pasur disa raste në klinikat tona kur filluam vetëm t’i hapim klinikat për pacientët ku pacientë asiptomatik nga 7 të pranuar 4 dolën pozitiv dhe tani si protokoll kemi çdo pacient që futet në sall operative patjetër duhet të testohet”, theksoi Albert Lleshi – Oda e mjekëve.

Ndryshe sipas mjekëve të cilët debatuan, personeli mjekësor në infektologji është i lodhur fizikisht dhe psiqikisht, ndërsa Cana nuk e përjashtoi mundësinë që të mbetemi edhe pa personel mjekësor. Tv21/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

15 thoughts on “Spitalet po mbushen me të infektuar, në Kumanovë dhe Prilep s’ka vend për pacientët me Covid-19

 • 09/01/2021 at 02:02
  Permalink

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  content seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do
  with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

  Reply
 • 08/31/2021 at 23:02
  Permalink

  Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your post seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser
  compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos

  Reply
 • 08/21/2021 at 18:32
  Permalink

  Hey would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I
  had to ask!

  Reply
 • 08/21/2021 at 16:55
  Permalink

  I am sure this piece of writing has touched all the
  internet viewers, its really really nice post on building up new web site.

  Reply
 • 08/21/2021 at 15:09
  Permalink

  F was among the most contentious concerns on the tally and fixated
  whether holiday rentals divert limited real estate to lucrative prohibited year-round hotels, as its backers claimed, or help middle-class people make ends satisfy, as Airbnb and other opponents of
  the step said.

  Reply
 • 06/05/2021 at 10:36
  Permalink

  Thanks for another informative site. Where else may I
  get that kind of info written in such a
  perfect method? I’ve a mission that I am simply now operating on, and I have been on the
  glance out for such information.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *