Të arrestuarit në operacionin “Peshkatarët.” dyshohen se kanë përvetësuar 1 milion euro nga shteti

Njëzet biznesmenë, llogaritarë dhe bankierë u arrestuan sot në operacionin “Ribar” të Drejtorisë së Policisë Financiare. Të arrestuarit janë nën dyshimin se ata tërhoqën para nga arkat komunale të Tetovës dhe Gostivarit në mënyrë të organizuar dhe dëmtuan shtetin për mbi një milion euro.

Drejtoria e Policisë Financiare në koordinim me Prokurorinë Themelore Publike të Shkupit ngriti padi penale kundër 20 individëve dhe 15 personave juridikë për krimet e mëposhtme: Evazion fiskal, Shpërdorim i pozitës zyrtare dhe Ndihmë, i cili dëmtoi buxhetin e shtetit në bazë të Tatimit mbi Vlerën e Shtuar. Tatimi mbi të ardhurat dhe tatimi mbi të ardhurat personale në vlerë totale prej 62,933,835 denarë. presingtv/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *