Dje numri më i madh i të infektuarve në vend. Nëpër spitale mbi 400 pacient. Institucionet apelojnë për respektim të masave

Të infektuar të ri deri më tani rekord në vendin tonë, 317 raste me covid-19 nga 1,990 teste janë regjistruar në raportin e djeshëm të Ministrisë së Shëndetësisë për 24 orët e fundit. Katër pacientë vdiqën në spital, një nga Shkupi (59), një nga Struga (65) dhe dy nga Gostivari (71 dhe 76). 104 pacientë të rikuperuar u regjistruan.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuar në vend që nga fillimi i epidemisë është 19,413, numri i pacientëve të rikuperuar është 15,749, numri i vdekjeve është 772. Numri i rasteve aktive është 2,892, kryesisht në Shkup 1,166, në Strumicë 185, në Koçan 183, në Tetovë 168, në Kumanovë 166, në Prilep 138

Spitalet Covid-19 aktualisht po trajtojnë 405 pacientë, 48 prej të cilëve janë në mbështetje të oksigjenit dhe tre në aparate për frymëmarrje.

Autoritetet vazhdojnë të nxisin qytetarët të veprojnë në përputhje me masat e mbrojtjes Covid-19, të cilat përfshijnë mbajtjen e një maske mbrojtëse, mbajtjen e distancës, shmangien e grupeve dhe larjen ose dezinfektimin e duarve.

Instituti i Mjekësisë së Transfuzionit informoi se gjithsej 129 njësi të plazmës rikuperuese ishin dhënë për trajtimin e pacientëve të infektuar me covid-19. Nga këto, 68 njësi sigurohen përmes procedurës së aferizimit të gjithsej 30 dhuruesve, dhe 59 njësi sigurohen përmes dhurimit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Dje numri më i madh i të infektuarve në vend. Nëpër spitale mbi 400 pacient. Institucionet apelojnë për respektim të masave

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *