Sa do na kthej shteti nga fundjavë pa TVSH. Për 10 mij denar shpenzim do të kthehen 500 denar

Faktori.mk veçoi disa nga produktet për të cilat ne paguajmë vetëm pesë për qind të cilat do të na kthehet gjatë atyre tri ditëve. Kompjuterët dhe programet kompjuterikë kanë akoma një normë preferenciale të TVSH-së – ose pesë përqind. Pra, nëse një kompjuter kushton 20,000 denarë, ne kemi paguar 1,000 denarë TVSH për të. Kjo shumë do të na kthehet pasi të skanojmë llogarinë në fundjavë pa TVSH. Nëse kushton 10,000 denarë, shteti do të kthejë 500 denarë. Ushqimi ose produktet ushqimore të njeriut gjithashtu tatohen me një normë preferenciale prej pesë përqind. Ne paguajmë pesë për qind TVSH për librat, botimet, gazetat, broshurat e blera, por edhe për ilaçet për trajtimin e njerëzve dhe ilaçet për ilaçet veterinare. Tatimi mbi vlerën e shtuar është në një normë prej pesë përqind për pajisjet shkollore. Tani viti shkollor ka filluar, kështu që nëse bleni në fundjavë pa TVSH dhe blini një çantë shkollore (çantë shpine), fletore, laps, stilolaps, jastëk, fletore pune, lapsa, vizore, busull, plastelinë, mprehës, gomë dhe korrektor – për këto produkte ju do të paguani pesë përqind TVSH. Kjo shumë do të kthehet tek ju.

Pesë përqind e taksës paguhet për pajisjet e blera mjekësore, pajisjet dhe pajisjet e tjera të destinuara për lehtësimin ose trajtimin e aftësisë së kufizuar ekskluzivisht për përdorim personal nga personat me aftësi të kufizuara. E njëjta taksë paguhet për vajin e papërpunuar, por edhe për produktet e fëmijëve, duke përfshirë një krevat fëmijësh, karrocë fëmijësh, transportues, çlodhës, vend makine, vaskë, ushqyes, biberon, shishe dhe pelena për fëmijë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *