Deklarata e OBSH: Dje bota theu rekordin për numrin e të sapo infektuarve me korona virus

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) regjistroi të enjten një rritje rekord ditore në numrin e rasteve globale të koronavirusit, duke njoftuar se numri i njerëzve të infektuar u rrit me 338.779 raste në 24 orë, sipas agjencive botërore të lajmeve. Numri i të vdekurve u rrit me 5,514 në një total prej 1,05 milion. India regjistroi 78,524 raste të reja, Brazili 41,906 dhe Shtetet e Bashkuara 38,904. Numri rekord i mëparshëm i rasteve të reja ishte 330,340 më 2 tetor.

Numri ditor i të sapo infektuarve me koronavirus në Francë mbeti mbi rekordin 18,000 për ditën e dytë dhe Italia regjistroi më shumë se 4,000 raste të reja në një ditë për herë të parë që nga mesi i Prillit. Një plan emergjence u aktivizua në spitalet në rajonin e Parisit të Enjten. Pushimet dhe operacionet urgjente janë anuluar, ndërsa numri i pacientëve me koronavirus përbën gati gjysmën e të gjithë pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv.

Masa shtrënguese shtesë do të futen në katër qytete të tjera franceze për shkak të rritjes shqetësuese të numrit të njerëzve të infektuar, pasi kjo është bërë tashmë në Paris dhe Marsejë, njoftoi të enjten Ministri i Shëndetësisë Olivier Veran.

Masat, të cilat parashikojnë mbylljen e të gjitha bareve dhe protokollet më të rrepta të shëndetit në restorante, do të zbatohen nga e Shtuna në Lyon, Lille, Grenoble dhe Saint-Etienne, tha Veran.

Italia ka regjistruar 4,458 raste të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit, tha ministria e shëndetësisë të enjten dhe kjo është hera e parë që 4,000 raste tejkalohen në një ditë që nga mesi i prillit.

Njëzet e dy njerëz të infektuar vdiqën dje, ndërsa 31 njerëz vdiqën një ditë më parë, por kjo është shumë më pak sesa në kulmin e pandemisë italiane në Mars dhe Prill.

Numri i të infektuarve në MB arriti një rekord të lartë me më shumë se 17,000 raste të reja të Enjten.

Rastet e reja janë në rritje në Belgjikë për shtatë ditë me radhë, me Gjermaninë që shpall numrin më të lartë ditor të infeksioneve të reja që nga Prilli.

Autoritetet ruse po u kërkojnë qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi për fundjavën pasi 11,493 raste të reja u raportuan të Enjten, afër një rekord 11,656 në kulmin e epidemisë së 11 majit, ndërsa masat e rrepta të karantinës ishin në fuqi.

Kremlini tha të enjten se rritja e rasteve ishte një shkak për “shqetësim serioz” dhe u kërkoi qytetarëve të respektojnë masat ose kufizimet shtesë do të vendosen.

Rusia, me një popullsi prej rreth 145 milion, është e katërta më e madhe në botë me 1,260,112 njerëz të infektuar.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë numrin më të lartë të rasteve dhe vdekjeve në botë, tani kanë pacientët më të shtruar në spital me covid-19 që nga fillimi i shtatorit. vocentar/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

18 thoughts on “Deklarata e OBSH: Dje bota theu rekordin për numrin e të sapo infektuarve me korona virus

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *