Kujdes nga masat e reja anti – covid, në shtëpi mysafir jo më shumë se katër persona

Numri më i lartë i rasteve të reja të Covid-19 që nga fillimi i pandemisë u regjistrua dje në vendin tonë. Kishte 364 raste të reja në një ditë dhe sipas parashikimeve pritet të rritet edhe më shumë ditëve në vijim. Komisioni për Sëmundjet Infektive ka propozuar një sërë masash kufizuese, por deri më tani nuk po merret parasysh ndonjë karantinë e mjundshme.

Disa nga masat që do t’i paraqiten Qeverisë janë mbajtja e një maskë në natyrë, duke ndaluar festimet më të mëdha familjare në shtëpi dhe grupimin në hapësirat publike pas orës 10 pasdite. Në një shtëpi pronarët do të lejohen të marrin vetëm katër mysafirë. Masat nuk do të zbatohen për fëmijët deri në gjashtë vjeç.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, deklaroi dje në një konferencë për shtyp se do të kërkojë një seancë qeveritare sa më shpejt të jetë e mundur.

– Veshja e detyrueshme e maskave ose pajisjeve mbrojtëse në hundë dhe gojë futet kudo gjatë qëndrimit jashtë, brenda në çdo objekt publik, në punë, transport publik dhe privat. Përjashtime bëhen për sportet e jashtme dhe të brendshme, për transportin në automjete private të anëtarëve të një familjeje, për uljen në ambientet e hotelierisë në lidhje me ambientet e përshtatshme, për qëndrimin në ambientet zyrtare nëse personi është vetëm në dhomë, shpjegoi Filipce.

Sipas tij, faktori më i rëndësishëm se si do të zbatohet kufizimi i numrit të mysafirëve në shtëpi, janë vetë qytetarët.

– Teknikisht dhe zyrtarisht, policia dhe inspektoratet gjithmonë mund të ndërhyjnë pas një raporti, por është shumë e rëndësishme që qytetarët të jenë të vetëdijshëm për atë që duhet të shmangin në periudhën e ardhshme. Ne po përballemi me një periudhë kremtimi dhe ky është një rrezik i madh. Besoj se qytetarët do të jenë të vetëdijshëm, tha Filipce.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

6 thoughts on “Kujdes nga masat e reja anti – covid, në shtëpi mysafir jo më shumë se katër persona

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *