Kuvendi votoi ligjin për kthim të TVSH-së për masën fundjavë pa TVSH

Sot, Kuvendi, në vazhdim të seancës së 15-të, me 71 vota “pro”, nëntë abstenime dhe pa asnjë kundërshtim, miratoi Ligjin për Ndryshimet në Ligjin për Kthimin e Pjesës së Tatimit mbi Vlerën e Shtuar për Personat fizik, me procedurë të shkurtuar.

Ndryshimet ligjore të miratuara mundësojnë realizimin e masës “Fundjava pa TVSH”, pjesë e masave të paralajmëruara antikrizë të Qeverisë për shkak të pandemisë kovide.

Deputetët e LSDM-së besojnë se ky është një projekt me interes për qytetarët dhe dje u bëri thirrje të gjithë deputetëve ta mbështesin atë. Projekti “fundjavë pa TVSH”, sipas shumicës qeverisëse, do të thotë kthim parash në llogaritë e qytetarëve, mbështetje për konsumin privat dhe forcimin e buxhetit të brendshëm.

Nga ana tjetër, opozita vlerësoi se ligji ishte shkruar me nxitim dhe se kishte një vonesë në zbatimin e tij. Ata besojnë se qytetarët nuk do të kenë ndonjë përfitim dhe vërejnë se projekti është menduar vetëm për ata që kanë “telefona inteligjentë” dhe janë përdorues të aplikacionit “TVSH-ja ime”.

VMRO-DPMNE propozon që kjo masë të zbatohet në katër fundjavë, një në nëntor dhe dhjetor të këtij viti dhe një fundjavë në janar dhe shkurt të vitit të ardhshëm. Kështu, siç thonë ata, shëndeti i qytetarëve do të mbrohet dhe nuk do të ketë turmë në dyqane, dhe në të njëjtën kohë do të forcohet ekonomia dhe do të ndihmohen prodhuesit e produkteve maqedonase.

Me “Fundjavë pa TVSH” qytetarët do të marrin të gjithë TVSH-në për produktet që do të blejnë në fundjavën e ardhshme të zgjatur midis 10 dhe 12 tetorit. “Fundjava pa TVSH” është pjesë e grupit të katërt të masave qeveritare antikrizë. Vlerësohet se rreth 350 mijë përdorues të aplikacionit “TVSH-ja ime” do të jenë në gjendje të blejnë produkte dhe shërbime vendore, kompjuterë dhe pajisje të tjera TIK me vlerë deri në 30 mijë denarë, dhe brenda pak ditësh llogaritë e tyre të transaksioneve do të kthehen. e gjithë TVSH-ja.

Përmes kësaj mase, sipas vlerësimeve, do të realizohet një xhiro prej 170 milion euro, e cila do të jetë një injeksion në ekonomi, dhe rreth 17 milion euro do t’u kthehen qytetarëve përmes rimbursimit të TVSH-së.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *