Në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup, spitali montazh vihet përsëri në funksion. Në njësitë infektive rajonale s`ka më vend për të infektuar

414 persona të dyshimtë dhe pozitivë u shtruan në spital në të gjitha repartet infektive në vend. Janë 45 pacientë në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup. Dy ditët e fundit numri i të infektuarve rishtas është një rekord – më shumë se 300 në ditë. Vetëm dje numri i të infektuarve sapo ishte 364.

“Ka rreth 20 vende të lira pune në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup, dhe spitali modular me 72 shtretër është i gatshëm të presë pacientët. Janë 40 pacientë në Spitalin e Përgjithshëm të Qytetit ‘8 Shtatori’, por në Shkup ne së pari do t’i pranojmë pacientët në Klinikën e Sëmundjeve Infektive dhe në spitalin modular, në mënyrë që GQH, përveç pjesës që është e destinuar plotësisht vetëm për pacientët pacientë, të vazhdojë me punën normale në funksionojnë që nga fillimi i shtatorit “, tha dje Venko Filipce, Ministri i Shëndetësisë.

Në “8 Shtatorin” 40 pacientë u shtruan në spital, nga të cilët katër ishin në një aparat respirator.

17 pacientë janë të shtruar në spitalin në Manastir, dhe 54 pacientë janë në spitalin e Shtipit. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë, 207 u shtruan në spital, pozitivë dhe dyshues ndaj covid-19.

“Ka vende në Ohër, Gostivar dhe Tetovë. Janë 46 pacientë në spitalin në Strumicë dhe nga nesër do të përgatitet kapaciteti i krahut të ri. Spitali në Kocani është plotësisht i gatshëm, deri më tani nuk ka asnjë pacient të shtruar në atë rajon. Ka 60 shtretër, 2 internistë dhe 2 anesteziologë. Spitali në Kavadarci ka 14 shtretër, dhe ka një numër të konsiderueshëm të shtretërve falas në spitalin në Tetovë. “Sjellja e ndërgjegjshme është e nevojshme në mënyrë që të mos mbipopullojmë spitalet,” tha dje Ministri Filipce. mkd/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

47 thoughts on “Në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup, spitali montazh vihet përsëri në funksion. Në njësitë infektive rajonale s`ka më vend për të infektuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *