Operacioni Peshkatarët zgjerohet edhe tek ish funksionar dhe biznismen të tjerë

Operacioni “Peshkatarët” shtrihet hetimin edhe te “peshqit” e mëdhenjë. Nga detajet e reja në lidhje me operacionin e djeshëm të Policisë Financiare, mësohet se të dy zyrtarët publikë dhe ndërmjetësit e tyre, të cilët kishin lidhje të drejtpërdrejta me manipulime të tenderëve me kompani fiktive, po ndiqen penalisht. Drejtori i policisë financiare, Arafat Muharemi, tha se veprimi vazhdon dhe pret që Prokuroria të hetojë përfshirjen e mundshme të zyrtarëve.

Administrata ndaloi 20 individë, përfshirë bankierë, llogaritarë dhe biznesmenë nga 15 kompani, gjysma e të cilëve ishin fiktive. Gjatë transaksioneve bankare përmes faturave fiktive që kanë lidhur nënkontrata me persona në mënyrë që të arrijnë “para”, Policia Financiare gjithashtu zbuloi skemën e vjedhjes së buxhetit. Të dyshuarit manipuluan tenderë publik në periudhën 2015-2017 me Qytetin e Shkupit, Komunën e Tetovës dhe Gostivarit dhe NP “Makedonski Sumi”, kështu që kompanitë që fituan tenderët u detyruan t’u jepnin klientëve 20% në para të gatshme. Për Ministrinë e Brendshme, hetimi duhet të përqendrohet në persona që janë pjesë e institucioneve.

“Deri më tani në këtë rrjet nuk kemi mundur të gjejmë ndërmjetësuesit me të cilët janë të lidhur zyrtarët shtetërorë. Sidoqoftë, prokurori ishte i informuar gjatë gjithë kohës për tenderët në fjalë dhe besoj se në procesin e hetimit prokurori do të marrë në pyetje personat që ishin apo janë akoma në pozicione në atë kohë. “Këto shifra dhe skema të përdorura nga ndërmarrjet shtetërore dhe institucionet shtetërore së bashku me ndërmjetësit do të vazhdojnë dhe ne do t’i ndjekim ato.” als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

130 thoughts on “Operacioni Peshkatarët zgjerohet edhe tek ish funksionar dhe biznismen të tjerë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *