Filipçe: Mundësia për karantinë e mundur, nëse masat nuk kanë rezultat dhe kemi rritje të numrit të të infektuarve.

Departamentet e sëmundjeve infektive po mbushen me shpejtësi në të gjithë vendin. Dje, Kumanova, Strumica, Velesi mbetën pa vende të lira pune dhe gjithsej 18 pacientë me covid-19 u dërguan në spitalet në Shkup. Ministri Venko Filipce thotë se ditët e fundit më shumë pacientë pranohen në spitale sesa shkarkohen. Klinika e Sëmundjeve Infektive në Shkup ka edhe 10 shtretër falas, dhe spitali i asamblesë është një hap përpara aktivizimit.

“Spitali modular pranë Klinikës së Sëmundjeve Infektive është gati dhe mund të jetë funksional. Kemi gjithashtu staf të cilët janë të gatshëm të menaxhojnë fizikisht punën e pacientëve që do të akomodohen këtu. “Pajisjet janë tashmë atje, ato mund të jenë në funksion menjëherë,” tha Venko Filipce – Ministër i Shëndetësisë transmeton alsat.

Përveç mbipopullimit, problem është edhe largimi i mjekëve dhe infermierëve nga repartet e sëmundjeve infektive të klinikave shtetërore në spitalet private. Një mjek nga Klinika e Sëmundjeve Infektive dha dorëheqjen dhe tre infermierët që nuk ishin të bindur nga takimi me Ministrin po largohen patjetër. Ka një njoftim për largim nga shefi i departamentit infektiv në spitalin “8 Shtatori”.

“Këta mjekë janë mjaft të mjaftueshëm, por ne jemi të gatshëm të ndërhyjmë me sistemin e rotacionit nëse ndonjë departament ka nevojë të mbështetet. Kam biseduar, disa prej tyre janë të rraskapitur, disa kanë disa arsye të tjera, është vërtet e vështirë për mua të them saktësisht ”- tha Venko Filipce – Ministër i Shëndetësisë.

Ministri beson se masa të tilla si mbajtja e një maske jashtë, kufizimi i katër mysafirëve në shtëpi për të shmangur grumbullimin do të funksionojnë. Masat duhet të kalojnë në një seancë qeveritare më së voni deri të martën. Nëse numri i të infektuarve nuk zvogëlohet, parashikohen kufizime shtesë siç është zvogëlimi i numrit të udhëtarëve në transportin publik dhe kufizimi i pajisjeve hotelierike. Qëllimi është të shmangni karantinën.

“Unë sinqerisht besoj se kjo paketë e propozuar e masave, kufizim, rritje e kompetencave të inspektorateve, por edhe thirrja e vazhdueshme e qytetarëve që ata duhet t’i përmbahen këtyre masave dhe janë praktikisht një hallkë kyçe në këtë zinxhir, do të japë rezultate. Hapi tjetër është karantina e plotë, mbyllja e plotë. “Tani jemi akoma larg, por dalëngadalë po na mbarojnë mundësitë.” – tha Venko Filipce – Ministër i Shëndetësisë.

Filipce kërkon ndihmë edhe nga qytetarët. Ai thotë se të gjithë janë inspektor dhe polic më vete dhe se pa vetëdije individuale, sistemi nuk do të jetë në gjendje të merret me valën e vjeshtës të covid-19.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

165 thoughts on “Filipçe: Mundësia për karantinë e mundur, nëse masat nuk kanë rezultat dhe kemi rritje të numrit të të infektuarve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *