Kosova rikthen bixhozin dhe bastet sportive

Qeveria e Republikës së Kosovës ka hartuar projektligjin për Lotarinë e Kosovës, që parasheh kthimin e lojërave të fatit në Kosovë të cilat ishin ndaluar në prill të vitit 2019. Sipas këtij projektligji , Qeveria planifikon që në kuadër të Lotarisë t’i kategorizojë disa veprimtari.

Ato që u mbyllen me shumë zhurmë gjatë vitit 2019, në kohën sa  Ramush Haradinaj sa ishte kryeministër, po tenton t’i kthejë në  me ligj kryeministri i tanishëm i Kosovës,  Avdullah Hoti.

Qeveria e Kosovës, e udhëhequr nga Hoti, tashmë ka nisur procedurat ligjore që të rregullojë funksionimin e tyre përmes projektligjit për Lotarinë e Kosovës.

“Me këtë Ligj rregullohet organizimi dhe funksionimi i Lotarisë së Republikës së Kosovës (këtu e tutje Lotaria) llojet e lojërave të fatit të organizuara nga Lotaria, kushtet dhe mënyra e organizimit të lojërave të fatit, rregullat e lojës, mbikëqyrja e tyre dhe mënyra e shpërndarjes së të ardhurave nga lojërat e fatit të lotarisë”, thuhet në konsultimet për këtë ligj në faqen e qeverisë së Kosovës.

Tutje tregohet se çfarë lojëra do të lejohen të bëhen sipas ligjit.

“Lojërat numerike, Lotaria instant/ekspres, prognozat sportive, bastet në numra apo ngjarje tjera dhe Lojëra tjera të ngjashme ku rezultatet bazohen në rastësi”, do të jenë lojërat e fatit që pritet të organizohen nga ana Lotarisë së Kosovës.

Projektligji i shkruar nga ana e Qeverisë ka 30 nene.

Në prill të vitit të kaluar, qeveria e drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj kishte dërguar në kuvendin Ligjin për Ndalimin e Lojërave të Fatit.

Ky ligj ishte votuar nga Kuvendi.

Kuvendi i Kosovës  kishte  miratuar Ligjin, ku sipas të cilit mbyllen të gjitha lojërat e fatit në tërë Kosovën, përfshirë edhe lojërat të cilat organizohen nga Lotaria e Kosovës. Ligji ka hyrë në fuqi më 10 maj 2019 dhe nga ajo datë janë pezulluar të gjitha lojërat e fatit të lotarisë deri në miratimin e ligjit të veçantë për Lotarinë e Kosovës.

Ndërkaq, me projektligjin e ri shpjegohet se “Lojërat e fatit – nënkupton lojën e organizuar nga Lotaria sipas dispozitave të këtij Ligji, në të cilën për pagesë të shumës së caktuar pjesëmarrësve u epet mundësia e fitimit në para, mallra ose të drejta, ku fitimi apo humbja varet nga rastësia ose nga ndonjë tjetër ngjarje e paparashikuar”.

Sipas të dhënave nga Dogana e Kosovës, akciza për aparatet e lojërave të fatit në Kosovë ka qenë e lartë dhe buxheti i shtetit brenda vitit ka inkasuar afër 20 milion euro nga kjo veprimtari. Ndërsa, 50 milionë euro llogaritet të jetë qarkullimi vjetor.

Që nga ajo ditë, lojërat e fatit në Kosovë ishin bërë ilegale dhe Policia e Kosovës kishte kryer arrestime të shumta për personat që kishin organizuar lojëra të fatit

Para pak javësh, një aksion i Policisë i zhvilluar në fshatin kufitar të Kamenicës, Karaçevë asgjësoi disa objekte, në të cilën dyshohej se bëhej organizimi i lojërave të fatit. Monitor

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Kosova rikthen bixhozin dhe bastet sportive

 • 10/01/2021 at 14:50
  Permalink

  I do believe all of the concepts you’ve offered to your post.

  They are really convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are very brief for newbies.
  May you please lengthen them a little from subsequent time?

  Thank you for the post.

  Reply
 • 10/01/2021 at 14:05
  Permalink

  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I am hoping to check out the same high-grade content from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me
  to get my own, personal site now 😉

  Reply
 • 09/14/2021 at 00:45
  Permalink

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both
  educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head.

  The issue is something too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy that I stumbled across this during my
  search for something relating to this.

  Also visit my homepage – 토토사이트

  Reply
 • 07/28/2021 at 03:14
  Permalink

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.

  I have joined your feed and look forward to seeking
  more of your excellent post. Also, I have shared your website
  in my social networks!

  Reply
 • 07/24/2021 at 23:35
  Permalink

  I used to be recommended this website by my cousin. I am no longer sure whether or not this put up is written through him as
  nobody else know such designated about my problem. You’re amazing!
  Thank you!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *