Numri i pacientëve nëpër spitale po rritet, personeli mjekësor po zvogëlohet në vend

Një infektolog tjetër nga Klinika e Sëmundjeve Infektive në Shkup po largohet. Tre infermierët që dhanë dorëheqjen disa javë më parë nga e njëjta klinikë do të shkojnë për të punuar në një spital privat, dhe mjeku që drejton departamentin infektiv në Spitalin e Përgjithshëm të Qytetit “8” gjithashtu ka dhënë dorëheqjen. Shtator ”. njjofton 24.mk. Ministri i Shëndetësisë pretendon se dalja e stafit nuk do të ndikojë në trajtimin e pacientëve në spitalet shtetërore.

“Ne do të menaxhojmë absolutisht të gjithë procesin, edhe pse stafi shkon në spitale private.” Ky migrim i mjekëve dhe infermierëve nga shëndetësia private dhe publike po ndodh vazhdimisht. Kemi një numër të madh të mjekëve dhe infermierëve që vijnë nga kujdesi shëndetësor privat. “Ne mund ta menaxhojmë absolutisht atë pjesë për sa i përket stafit – mjekë dhe infermierë,” tha Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce.

Kotevska është e prerë se largimi i mjekëve dhe infermierëve do të ketë ndikimin më të madh tek pacientët dhe cilësia e shërbimeve shëndetësore publike.

“Pacientët do të humbin më së shumti, sepse jo të gjithë kanë mundësi të trajtohen në spitale private, dhe pacientët presin që të marrin kujdesin e duhur shëndetësor për të cilin paguajnë sigurim në institucionet shëndetësore publike. “Nëse humbasim atje, dhe tashmë po humbasim stafin e arsimuar me dinamikë të shpejtë, atëherë mund të presim vetëm ngadalësim të kujdesit shëndetësor, ngadalësim të rezultateve pozitive shëndetësore dhe gjithnjë e më pak sukses” – thotë Kotevska.

Oda e Punëtorëve të Shëndetësisë thotë se dalja e stafit mjekësor do të vazhdojë dhe do të jetë edhe më alarmante pas përfundimit të pandemisë. Për të parandaluar situata të tilla, thonë ata, duhet një ligj për të rregulluar infermierinë.

Objektet spitalore janë tashmë të plota në brendësi të vendit, për shkak të të cilave pacientët referohen në Shkup. Sipas të dhënave më të fundit nga autoritetet shëndetësore, aktualisht mbi 400 njerëz janë duke u trajtuar në qendrat Kovid në të gjithë vendin, dhe nuk ka vend për pacientë të rinj në spitalet në Kumanovë, Strumicë dhe Veles.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

88 thoughts on “Numri i pacientëve nëpër spitale po rritet, personeli mjekësor po zvogëlohet në vend

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *