KM Zaev: Propozimi nga Bullgaria nuk është as fqinjësi e mirë, as evropiane. Konferenca ndërqeveritare në pikëpyetje

Nëse kjo mbetet e tillë, ne duhet ta përgatisim popullin maqedonas që Konferenca e parë Ndërqeveritare nuk do të zhvillohet në dhjetor, tha Zaev, i cili, megjithatë, theksoi se është i bindur se së bashku me Borisov do të jenë në gjendje të gjejnë një zgjidhje.
Bisedimet midis Ministrit të Jashtëm Bujar Osmani dhe Kryeministrit Bullgar Boyko Borisov ishin të mira, por bisedimet midis Ministres Bullgare Ekaterina Zaharieva dhe Osmani nuk janë shumë të mira, tha Kryeministri Zoran Zaev për vizitën e Osmanit në Sofje të Premten.

“Ajo që po propozohet nga ajo palë nuk është as fqinjësi e mirë, as vëllazëri, as së paku evropiane.” Nëse kjo mbetet e tillë, ne duhet të përgatisim popullin maqedonas që konferenca e parë ndërqeveritare që presim në dhjetor të mund të fillojë. “Por unë besoj se ky nuk është pozicioni i Kryeministrit Bojko Borisov, shoku dhe vëllai im, unë besoj se ky nuk është pozicion as i Bullgarisë dhe ne do të bëjmë gjithçka në ditët në vijim për të gjetur një zgjidhje.” tha Zaev duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.
Kryeministri tha se vendi ka pranuar historinë e përbashkët si diçka që është një pjesë integrale e së kaluarës sonë, por gjithashtu se Maqedonia e Veriut, ashtu si Bullgaria, ka historinë e saj të veçantë. 360 shkallë/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *