Nga mesnata, kufijtë me Kosovën dhe Serbinë do të kalohen pa PCR test

Sonte, nga mesnata pa provë PCR, do të jetë e mundur të udhëtosh nga dhe nga Serbia dhe Kosova, si dhe nga Shqipëria, autoritetet e së cilës nuk kërkuan teste këtë verë për të zbuluar pasagjerë të mundshëm pozitivë në Covid-19. Kosova ka njoftuar se po hap kufijtë e saj mbi parimin e reciprocitetit.

Nga mesnata, qytetarët e Kosovës dhe Serbisë, si dhe Shqipëria, do të jenë në gjendje të hyjnë në Maqedoni pa një provë PCR, sipas vendimit të Qeverisë nga fillimi i kësaj jave. Nga ana tjetër, shtetasit maqedonas, sipas marrëveshjes midis vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, do të jenë në gjendje të udhëtojnë në Serbi dhe Kosovë, si dhe në Shqipëri, autoritetet e së cilës nuk kanë kërkuar më parë teste për covid-19, si rezultat i të cilave shumë qytetarë pushojnë ata e kaluan atë në brigjet e deteve Adriatik dhe Jon afër fqinjit të tyre perëndimor.

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës, siç konfirmohet për mediat lokale, nuk do të kërkojë një test PCR për qytetarët maqedonas dhe vendimi merret në përputhje me parimin e reciprocitetit. Përjashtohen nga ky rregull vendet që sipas listës ECDC klasifikohen si vende me rrezik të lartë për covid-19. mkd/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Nga mesnata, kufijtë me Kosovën dhe Serbinë do të kalohen pa PCR test

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *