Vendimi i fundit i Qeverisë: Nuk ka hyrje në Serbi, Mal të Zi dhe BiH pa PCR test – vetëm në Kosovë pa PCR test – mkalb

Një orë para se vendimi të hynte në fuqi ku test negativ PCR nuk ishte i nevojshëm për hyrjen në Serbi, Mal të Zi dhe Bosnjë dhe Hercegovinë, qeveria tha se, megjithatë, vendimi nuk do të zbatohej.

Arsyeja është përkeqësimi i situatës me covid-19 në rajon dhe numri i madh i rasteve pozitive.

“Hyrja e shtetasve maqedonas në Serbi, Mal të Zi dhe Bosnjë dhe Hercegovinë nuk do të lejohet pa paraqitur një test negativ PCR që nuk është më i vjetër se 48 orë nga momenti i hyrjes në këto vende.” shpallur sonte vonë nga Qeveria.
Për udhëtimin në Kosovë, megjithatë, vendimi mbetet që test PCR nuk kërkohet dhe ai hyn në fuqi në mesnatë.

Vendimi i mëparshëm, tani i përmbysur, me të cilin autoritetet në vendet e rajonit vendosën të mos kërkojnë një test negativ, u mor më 6 tetor.

Qeveria thotë se varësisht nga mënyra se si po zhvillohet situata epidemiologjike në rajon, në ditët në vijim ekziston një mundësi për të rishikuar vendimin për hyrjen e qytetarëve të këtyre vendeve në Maqedoninë e Veriut pa një test PCR. 360 shkallë/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Vendimi i fundit i Qeverisë: Nuk ka hyrje në Serbi, Mal të Zi dhe BiH pa PCR test – vetëm në Kosovë pa PCR test – mkalb

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *