Zaev: Kërkoj nga drejtoresha Dimova menjëherë të shpjegon se si shpenzohen paratë evropiane

Pasi publiku u befasua që një sallon flokësh në Shkup mori 270,000 euro para evropiane nga programi “Erasmus +”, Kryeministri Zoran Zaev kërkoi nga drejtoresha e Agjencisë Kombëtare, Lidija Dimova, të shpjegonte se si shpërndahen ato para dhe bazuar në cilat kritere. Në deklaratën për “A1on” Zaev kërkon nga Dimova në një konferencë për shtyp që të publikojë të gjitha detajet rreth alokimit të këtyre fondeve të mëdha.

“Unë nuk do të lejoj asnjë dyshim apo abuzim të mundshëm. Kjo është arsyeja pse unë i bëj thirrje drejtoreshës së Agjencisë, Lidija Dimova, të dalë menjëherë dhe të paraqesë në një konferencë për shtyp në një mënyrë plotësisht transparente të gjitha detajet në lidhje me mënyrën e shpërndarjes së fondeve nga fondet evropiane të destinuara për arsim dhe të rinj. “Dimova duhet të adresojë plotësisht dhe saktësisht çështjet ndaj të cilave reagon publiku dhe për të cilat lind dyshimi,” i tha Zaev “A1on”. Ai gjithashtu u bëri thirrje institucioneve kompetente për të kontrolluar punën e Agjencisë Kombëtare.

Ajo që ishte mahnitëse është se kompania “V.E.Z. Tregtia “, e cila regjistroi veprimtarinë e saj kryesore” sallone flokësh dhe sallone bukurie “, mori para evropiane për të siguruar arsimim. Pronari i sallonit të parukerisë siguroi trajnim edukativ dhe u pagua nga Agjencia Kombëtare. Por sido që të jenë ato trajnime, fondet e alokuara janë të mëdha.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Zaev: Kërkoj nga drejtoresha Dimova menjëherë të shpjegon se si shpenzohen paratë evropiane

  • 07/28/2021 at 09:12
    Permalink

    For latest news you have to pay a quick visit world-wide-web
    and on web I found this web site as a finest site for newest updates.

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *