Borrell: Kosova dhe Serbia mund të arrijnë marrëveshje brenda muajsh

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se beson që arritja e një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është çështje muajsh dhe jo vitesh, nëse të dyja palët angazhohen në mënyrë konstruktive.

Ai i bëri këto komente pas takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian, të cilët diskutuan një sërë çështjesh, përfshirë bisedimet Kosovë-Serbi.

Zotri Borrell tha se Bashkimi Evropian nuk “përshkruan zgjidhjen, nuk synon të përshpejtojë artificialisht procesin por as ta zvarrisë atë”, duke theksuar se Kosova dhe Serbia e kanë të qartë se gjetja e një zgjidhjeje është kusht i domosdoshëm në rrugën e tyre drejt integrimeve evropiane.

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, raportoi, para ministrave të jashtëm për procesin e bisedimeve, pas të cilit tha se “diskutimi i sotëm konfirmoi që bisedimet janë qartazi të lidhura me të ardhmen evropiane të Kosovës dhe Serbisë”. VOA/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

10 thoughts on “Borrell: Kosova dhe Serbia mund të arrijnë marrëveshje brenda muajsh

 • 10/09/2021 at 17:35
  Permalink

  First of all I want to say excellent blog! I had a quick
  question that I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out
  how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.

  I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10
  to 15 minutes are generally wasted just trying to
  figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Appreciate it!

  Reply
 • 10/09/2021 at 17:22
  Permalink

  It’s in reality a nice and useful piece of info. I’m happy that you shared this
  helpful information with us. Please stay us up to date like this.
  Thanks for sharing.

  Reply
 • 08/27/2021 at 17:47
  Permalink

  I will immediately snatch your rss feed as I can not in finding
  your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you have any? Please allow me understand in order that I could subscribe.
  Thanks.

  Reply
 • 08/20/2021 at 22:02
  Permalink

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank you for supplying this information.

  Reply
 • 08/19/2021 at 19:36
  Permalink

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would
  like to find out where u got this from. thank you

  Reply
 • 08/19/2021 at 18:12
  Permalink

  I was recommended this blog by way of my cousin. I’m not certain whether or not this submit is written via him as nobody else understand such certain about
  my trouble. You are wonderful! Thanks!

  Reply

Lini një Përgjigje te zovre lioptor Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *