Rebalanc i buxhetit, të enjten në komision parlamentar, por a do të ketë numrat e nevojshëm?

Miratimi i buxhetit në Parlament. Grupi i katërt i masave ekonomike do të zbatohet vetëm pasi të sigurojë shumicën e votave në Kuvend. Pas dy deputetëve në pushtet të infektuar me Covid-19, miratimi i ligjeve tani do të varet nga mbështetja e opozitës. Grupi parlamentar i LSDM-së thotë se duhet të kërkohen mënyra alternative, përkatësisht Kuvendi të funksionojë në distancë.

Mos miratimi i buxhetit sigurisht që do të rrezikojë masat ekonomike të parashikuara nga qeveria.Duke pasur parasysh deputetët e infektuar, ne duhet të gjejmë mënyra alternative, punë në distancë që Kuvendi të jetë në gjendje të kryejë funksionet e tyre. “Shpresoj që përkundër deklaratave publike të opozitës, ne do të sigurojmë konsensus për këtë çështje,” tha Jovan Mitreski – Koordinator i grupit parlamentar të LSDM.

Opozita VMRO-DPMNE thotë se ata do t’i japin dritën jeshile buxhetit shtesë nëse pranohen vërejtjet e tyre.

“Ajo që mund të thotë VMRO-DPMNE është se nëse këshillohet, nëse vërejtjet në zgjidhjet ligjore përkthehen në ato ligje, dhe i referohen përmirësimit të ekonomisë dhe me qëllim të parandalimit ose zvogëlimit të epidemisë, VMRO-DPMNE është e gatshme të marrë pjesë në vota e njëjtë “, tha Nikola Micevski – Koordinator i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE.

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa janë kundër punës së Kuvendit nga një distancë, dhe buxheti suplementar ende nuk është debatuar në komision.

“Puna alternative e Kuvendit nuk duhet të diskutohet fare. Lidhur me buxhetin suplementar, ne duhet të kalojmë nëpër debate komisioni për të parë propozimet specifike të qeverisë dhe ne si opozitë do të ndërhyjmë me ndryshime dhe do të shohim dimensionin e cilësisë së buxhetit suplementar. “Ne nuk mund të themi tani nëse e pranojmë apo jo,” tha Elmi Aziri, deputet i Aleancës për Shqiptarët.

Projekt-buxheti suplementar do t’u paraqitet deputetëve të enjten nga Komisioni për Financa dhe Buxhet, ku do të shqyrtohet për 10 ditë. Pas kësaj, ai duhet të votohet në Kuvend. Nevojiten 61 deputetë për t’u zgjedhur. alsatmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

6 thoughts on “Rebalanc i buxhetit, të enjten në komision parlamentar, por a do të ketë numrat e nevojshëm?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *